Ukrayna cumhurbaşkanından geri adım

Ukrayna devlet başkanı Viktor lideri Yanukoviç, muhaliflere gösterilerin bitirilmesi karşılığında hükümet kurma imkanı sundu ve 2004 anayasasına dönüş sözü verdi

Ukrayna cumhurbaşkanından geri adım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, geri adım atmak zorunda kaldı. İki aydan fazla devam eden gerilim sonrasında Yanukoviç muhalif liderlerle biraraya gelerek hükümet kurmalarını tavsiye etti.

Ayrıca devlet başkanının gözaltına alınan eylemcilerin de serbest bırakılacağına dair söz verdiği, 2004 Anayasasına geri dönmeyi kabul ettiği de iddia edildi. 2004 yasalarına göre ülke parlamenter sistemle yönetiliyordu.

Bunun karşılığında ise muhaliflerin ele geçirdikleri yönetim binalarından geri çekilmeleri talep edildi. Yeni kurulan hükümetin başbakanının Arseni Yaçenyuk, yardımcısının eski ünlü sporcu Vitali Kliçko olması bekleniyor. Müzakerelerde hala tutuklu bulunan eski başbakan Yuliya Timoşenko’nun ise hatırlanmaması dikkat çekti.

MUHALİFLERİN İŞGALİ SÜRÜYOR

Hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği Ukrayna'na bazı protestocular Adalet Bakanlığı binasını işgal etti.

Ülkenin başkenti Kiev'de protestolar devam ederken, bir grup Adalet Bakanlığı binasına girerek bina önündeki tabelaların söküldüğü dikkati çekti. Ukrayna Adalet Bakanı Yelena Lukaş, binadaki işgalin bitmemesi halinde Devlet Başkanından ülkede Olağanüstü Hal ilan edilmesini istemek zorunda kalacağını söyledi.

İşgal sonrası açıklama yapan muhalefetteki Udar (Darbe) Partisi Lideri Vladimir Kliçko ise göstericileri, binadaki işgali sona erdimeleri için ikna etmeye çalışacağını kaydetti. Kiev’deki Tarım ve Enerji bakanlıkları geçen hafta işgal edilmiş, Enerji Bakanlığındaki işgal göstericilerin ikna edilmesiyle sonlandırılmıştı.

19 Ocak’ta başlayan başkent sokaklarında başlayan gösterilerde bazı kamu binaları işgal edilmiş, çok sayıda polis memuru ve gösterici yaralanırken, en az 4 gösterici hayatını kaybetmişti.

KİEV'İN MERKEZİ TAMAMEN GÖSTERİCİLERİN KONTROLÜNDE...

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de göstericiler protesto alanını genişletiyor. Kiev’in merkezi artık tamamen göstericilerin kontrolünde... Protestocuların başkentin kalbindeki mevzileri bir üçgeni andırıyor. Geçtiğimiz kasım ayında Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasının iptalinin ardından başlayan gösterilerin merkezi Bağımsızlık Meydanı…

19 Ocak’tan itibaren göstericilerin mevzilendiği bir diğer nokta  Gruşevsk sokağı... Müzikler ve konuşmalar eşliğindeki barışçıl gösterilerin sürdüğü Bağımsızlık Meydanından farklı olarak Gruşevsk sokağı savaş bölgesini andırıyor.

Protestocu üçgeninin üçüncü noktası; Bağımsızlık Meydanının çok yakınındaki  Ukrayna Evi ise 25 Ocak gecesi muhalifler tarafından işgal edildi.  Çeşitli kongre, sergi ve fuarların düzenlendiği Ukrayna Evi  muhalefetin, Sendikalar Konfederasyonu ve Kiev Belediye Başkanlığı binalarından sonraki üçüncü karargahı…

MUHALEFET KABUL ETMEDİ GİBİ...

Ukrayna'da muhalefet liderleri ise Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in krizi çözmek için kendilerine hükümette üst düzey pozisyonlarda yer verme teklifini yetersiz buldu. Yanukoviç, haftasonu muhalefet liderlerinden Aseniy Yatsenyuk'a başbakanlık, bir diğer muhalefet partisi lideri Vitali Klitçko'ya da başbakan yardımcılığı görevi teklif etmişti. Ancak muhelefet liderleri, taleplerinin karşılanmadığı gerekçesiyle teklifi kabul etmedi. Liderler bununla birlikte görüşmelere de kapıyı kapatmadı.

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Klitçko, Yanukoviç'in teklifinin muhalefet hareketinde bölünmelere yol açmaya yönelik olduğunu söyleedi.Muhalefetin talepleri arasında erken seçim, gözaltına alınan göstericilerin serbest bırakılması, af çıkarılması ve geçtiğimiz haftalarda parlamentodan geçen, gösterileri engellemye yönelik yasaların iptal edilmesi yer alıyor.

AP, UKRAYNA'YA HEYET GÖNDERİYOR

Avrupa Parlamentosu (AP), Ukrayna’daki son gelişmeler üzerine Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok liderliğinde, 12 parlamenterden oluşan bir heyeti temaslarda bulunmak üzere Kiev’e gönderiyor.

AP heyetinin 28-30 Ocak arasında yapacağı temaslarda sokaktaki protestocularla muhalefet partileri temsilcileriyle ve Ukrayna hükümetinden bazı isimlerle bir araya gelmesi öngörülüyor. Heyetin temaslarına ilişkin değerlendirmelerin bu yıl içinde yayımlanacak Vilnius Zirvesi sonrasındaki gelişmelerle ilgili raporda yer alması bekleniyor.

AP heyetinde Alman parlamenter Brok’un yanı sıra Yeşiller Grubu Eş Başkanı Rebecca Harms, İspanyol Jose Ignacio Salafranca ve Polonyalı Jacek Saryusz-Wolski gibi isimlerin yer alacağı bildirildi. AP heyetinden önce Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle de geçen hafta Kiev’e giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın da bu hafta içinde Kiev’e gitmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2014, 17:48
banner53
YORUM EKLE

banner39