banner39

Ukrayna da Almanya'dan tazminat istiyor

Ukraynalı politikacı Olge Ljaşko, Alman Federal Başbakan Merkel'in Moskova'yı ziyaretini eleştirerek, bunun yerine Minsk ve Kiev'i ziyaret etmesi gerektiğini, 2. Dünya Savaşından kalma kapatılacak hesaplar bulunduğunu belirtti

Avrupa 05.05.2015, 18:08 06.05.2015, 08:09
Ukrayna da Almanya'dan tazminat istiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna 'Radikal Parti' Genel Başkanı Oleg Ljaşko, Almanya'nın 2. Dünya Savaşından kalma tarihi faturalarını ödemesini taleb etti. Facebook hesabında kaleme aldığı yazısında Ljaşko, Almanya'nın Avrupa'daki uluslar arasında en fazla zarar gören Ukrayna'ya karşı olan borcunun farkında olmadığını ifade etti.

Ljaşko, yazısında ayrıca Federal Alman Başbakan Angela Merkel'in 10 Mayıs'ta Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüşme planını da eleştirerek, Berlin'in Ukrayna'ya borcunu ödemesi gerektiğini vurguladı.

Ukraynalı politikacı, Hitler döneminde Sovyetlere karşı yapılan savaşın 'Rusya'daki savaş' olarak algılandığını, halbuki işgal ve tahribatın tamamen Ukrayna'da yapıldığını öne sürdü. Bugünkü Rusya'nın yalnızca yüzde 10'unda naziler tarafından tahribat yapıldığını belirtti.

Ljaşko, Merkel'in Ukrayna'yı ziyaretinin savaşın zararlarının giderilmesi için atılacak ilk adım olabileceğini ve ayrıca Rusya emperyalizmine karşı Ukrayna'nın verdiği mücadeleye de büyük bir destek olacağını kaydetti. Şu andaki 'Avrupa lideri'nden Ukrayna'nın Rusya'ya karşı verdiği bağımsızlık savaşına reel yardım da beklediklerini ifade eden Ljaşko, modernleşmek ve Avrupa'ya uyum sağlamak için bu yardımın gerekli olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?