Ukrayna Deniz İdaresi kurulacak

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinden sonra Ukrayna’nın Kırım’da bulunan limanlarını uluslararası trafiğe kapatması ve yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkarmasının ardından deniz limanları konusunda Ukrayna'dan yeni bir adım geldi.

Ukrayna Deniz İdaresi kurulacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan, Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın etkin kullanılamamaları sık sık şikayet konusu olan deniz limanlarının idarelerini reforma tabi tutmayı planladığını bildirdi. Omelyan, reformun neticesinde Ukrayna Deniz İdaresi’nin kurulacağını açıkladı.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Vladimir Omelyan, Deniz sektörünün reforma tabi tutulması konusunun ele alındığı toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna Altyapı Bakanlığı, deniz sahasının da reforma tabi tutulmasına yönelik hazırlıklara başladı. Bu reformun neticesi, Ukrayna Deniz İdaresinin kurulması ve limanların fonksiyonlarının yeniden gözden geçirilmesi olacak” diye kaydetti.

VERGİ TARİFESİ DEĞİŞECEK

Söz konusu toplantıda ayrıca, Ukrayna’yı Karadeniz havzasında rekabet edebilir hale getirmek için vergi tarifeleri konusunun da ele alındığını dile getiren Vladimir Omelyan, “Maalesef, şimdilik bu vergiler Karadeniz havzasındaki diğer limanların vergilerinden birkaç kat daha yüksek” dedi.

Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesinden sonra Ukrayna Devlet Deniz ve Nehir Ulaştırma Müfettişliği, Ukrayna’nın Kırım’da bulunan Kezlev, Kerç, Akyar, Kefe ve Yalta’daki limanlarını uluslararası trafiğe kapattı. Ardından Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bulunan Sivastopol, Kezlev (Yevpatoriya), Yalta, Kefe (Feodosiya) ve Kerç limanlarını, yabancı gemilere açık limanlar listesinden çıkardı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun, Kırım'ın Rusya tarafından işgalinin tanımamasına ilişkin bildiriyi kabul etmesinden sonra, ulaştırma şirketlerinin, işgal edilen yarımadaya uçak veya gemi seferi düzenlemesi yasaklandı. Uluslararası normlar ve Ukrayna mevzuatı gereğince, söz konusu normların ihlal edilmesi durumunda, ulaştırma aracına el koyma ve şirkete uluslararası sefer düzenleme yasağı gibi ciddi yaptırımlar uygulanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 09:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35