banner39

banner35

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya, eninde sonunda Kırım’dan çekilecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba: Eminim ki, eninde sonunda Rusya, Kırım’dan çekilecek. Ukrayna tekrar egemenliğini sağlayacak ve Kırım Tatarları asıl topraklarına dönecek.” dedi.

Avrupa 30.11.2020, 15:17
Ukrayna Dışişleri Bakanı: Rusya, eninde sonunda Kırım’dan çekilecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Anadolu Ajansı’na (AA) açıklamalarda bulundu. Kırım Platformu’nu oluşturarak tarihi bir hatayı düzelttiklerini kaydeden Kuleba, “Türkiye’nin bu platformda iyi bir partner olacağından şüphem yok.” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın Kırım ve Donbas’taki son duruma ilişkin AA’ya yaptığı değerlendirme bugün yayımlandı. Kuleba, stratejik olarak Donbas ve Kırım ile ilgili çözüme daha da yaklaştıklarını ifade ederek, “Tek çözüm var, o da basit, Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği bölgelerden çekilmesi ve Ukrayna’nın egemenliğinin tesisi.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’I TAKDİR EDİYORUM”

Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destek için minnettar olduğunu dile getiren Kuleba, “Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’le bazı konuların çözümündeki gayretini takdir ediyorum, özellikle işgal altındaki Kırım Tatarlarının kaderi konusunda.” dedi.

“DONBAS KONUSUNDA VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Donbas krizinin çözümüne ilişkin Üçlü Temas Grubu’nda görüşmelerin kolay geçmediğini aktaran Bakan Kuleba, Ukrayna’nın çözüm için yapıcı adımlar önerdiğini ancak Rus tarafından aynı karşılığı görmediklerinin altını çizdi. Kuleba, “Ama bu demek değil ki, biz vazgeçeceğiz. Devam etmek zorundayız çünkü hakikat, hukuk ve Türkiye gibi partnerler bizim tarafımızda. Sorunun çözümünde başarıya ulaşacağımızdan şüphem yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“TÜRKİYE KIRIM PLATFORMU’NDA İYİ BİR PARTNER OLACAK”

Kuleba, Kırım konusunda Rusya’nın Yarımada’nın statüsünü unutturmak istediğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Ancak bunu başaramayacaklar. Ukrayna, Kırım’ın işgalden kurtulması için kapsamlı bir uluslararası mekanizma olarak Kırım Platformu’nun kurulmasını önerdi. Hatırlatmak isterim ki, 2014’te Kırım işgal edildiğinde ve Donbas’ta savaş başladığında, Normandiya Formatı ve Üçlü Temas Grubu, Donbas krizini çözmek için kuruldu ancak Kırım sorunu için bir uluslararası mekanizma kurulmadı. Biz burada tarihi bir hatayı düzeltiyoruz. Türkiye’nin bu platformda iyi bir partner olacağından şüphem yok.”

AVRUPA KIRIM KONUSUNDA DAHA ÇOK ÇABALAMALI”

Avrupa’nın Kırım konusunda Ukrayna’ya iyi destek verdiğini belirten Kuleba, hala yapılabilecek pek çok şeyin bulunduğunu vurguladı. Avrupa’nın bu konuda daha fazla çabalaması gerektiğini bildiren Kuleba, “AB ile pek çok ortamda görüşüyoruz. Mesela, AB Kırım Özel Temsilcisi pozisyonunun oluşturulduğunu görmek isteriz çünkü bu krizler, Avrupa’nın kenarında değil içinde yaşanıyor. Bu nedenle özel ihtimam gösterilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“BİDEN RUSYA’NIN UKRAYNA’YA SALDIRGANLIĞI KONUSUNDA SERT OLACAKTIR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) yeni Başkanı Joe Biden’ın Obama döneminde başkan yardımcılığı sırasında Ukrayna’nın Rus saldırganlığıyla mücadelesini iyi bildiğini aktardı. Kuleba, “Eminiz ki Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırganlığı konusunda sert olacak ve Biden yönetimiyle çözüm odaklı kapsamlı bir diyaloğumuz olacak. Bu arada Biden, Ukrayna dosyasını öğrenmesi gerekmeyen tarihteki ilk ABD Başkanı çünkü zaten iyi biliyor.” diye konuştu.

“RUSYA, ENİNDE SONUNDA KIRIM’DAN ÇEKİLECEK”

Kırım’da işgali kabul etmeyen azınlıklara ve diğer gruplara Rusya tarafından sistematik bir baskı uygulandığını belirten Kuleba, Kırım’ın Ruslaştırılmaya çalışıldığını, Kırım Tatarlarının Meclisini yasakladığını, Kırımlıları Rus ordusuna aldığını ve tüm bunların uluslararası hukukun ihlali olduğunu ifade etti. Kuleba, Rusya’nın Kırım’dan eninde sonunda çekileceğini vurgulayarak, “Bizim görevimiz, Rusya’nın bunları yapmasını durdurmak ve Kırım’dan çekilmesini sağlamak. Rus yetkililerin, Kırım konusunun kapandığını ne kadar yüksek sesle söylemeleri önemli değil çünkü durum böyle değil. Eminim ki, eninde sonunda Rusya, Kırım’dan çekilecek. Ukrayna tekrar egemenliğini sağlayacak ve Kırım Tatarları asıl topraklarına dönecek.” dedi.

Kaynak: qha

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?