banner39

Ukrayna esir değişim listesini Rusya'ya iletti

Ukrayna Rus yanlısı teröristlerin esir tuttuğu her Ukrayna vatandaşı için dört ayrılıkçı vermeye hazır.

Avrupa 07.09.2017, 17:18 07.09.2017, 17:18
Ukrayna esir değişim listesini Rusya'ya iletti

Ukrayna'nín doğusunda savaşan Rusya yanlısı ayrılıkçıların elinde 144 Ukrayna vatandaşı esir tutuluyor, 410 kişi ise kayıp olarak sayılıyor.

QHA muhabirinin bildirdiğine göre Kiev’de bugün, 7 Eylül tarihinde düzenlenen “Esaretten Kurtarma-Zarar Vermeden Yardım” isimli yuvarlak masa toplantısında konuşan Ukrayna Güvenlik Servisi’ne bağlı "Özgürlüğünden Yasa Dışı Mahrum Bırakılmış Kişiler ile Rehinelerin Bulunması ve Serbest Bırakılmasını Koordine Etme Merkezi başkanı Yuriy Kaçanov, Donbas’taki çatışmayı çözmek için kurulan Üçlü Temas Grubu’nun toplantısında Ukrayna tarafının Rusya temsilcilerine esir değişim listesini ilettiğini bildirdi.

Kaçanov, “Dün 6 Eylül'de askerlerimizi esaretten kurtarma ile ilgili müzakereler yapıldı. Ukrayna listeleri hazırladı ve uzlaşmaya hazır. Biz, işgal edilen Donbas topraklarında esir tutulan 87 kişiyi almak istediğimizi teyit ettik. Elimizde bulunan 309 kişiden onların istediklerini işgal edilen topraklara göndermeye hazırız” diye kaydetti.

Daha önce Ukrayna Güvenlik Servisi Başkan Danışmanı Yuriy Tandit, Ukrayna’nın Rusya yanlısı teröristlerin Donbas’ta esir tuttuğu 87 Ukraynalı karşılığında teröristlere 309 kişiyi teslim etmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?