banner39

Ukrayna için gözler Minsk'e çevrildi

Ukrayna krizine çözüm bulma çabaları devam ediyor. Avrupalı liderler, Ukrayna lideri Poroşenko ve Rusya lideri Putin arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından gözler Minsk'te yapılacak zirveye çevrildi,. Zirvede Putin'in yapacağı barış anlaşması teklifinin ayrıntıları da basına sızmaya başladı

Avrupa 09.02.2015, 11:41 09.02.2015, 12:46
Ukrayna için gözler Minsk'e çevrildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da çatışmalar son günlerde artış gösterirken Avrupalı liderler ülkedeki krize çözüm bulunması için Ukrayna ve Rusya yönetimi arasında mekik dokumaya başladı. Liderler arasında geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen görüşmelerin ardından gözler Çarşamba günü Minsk'te yapılması planlanan Ukrayna zirvesine çevrildi. 

HAFTASONU TELEKONFERANS ZİRVESİ

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in,Ukrayna'daki krizin çözümü için Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telekonferans yöntemiyle görüştüğü bildirildi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in yazılı açıklamasında, liderlerin, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilaf için kapsamlı çözüm bulma çabaları çerçevesinde önlemler paketi üzerinde çalışmalarını sürdürdükleri ifade edildi.

Bu çalışmalara, çarşamba günü Minsk'te zirve düzenleme hedefiyle bugün Berlin'de devam edileceğine belirten Seibert, Minsk Anlaşması'nı imzalayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Rusya, Ukrayna ve ayrılıkçılardan oluşan temas grubunun temsilcilerinin de çarşamba gününe kadar Minsk'te bir araya geleceğini kaydetti.

TELEKONFERANS ZİRVESİNDE BARIŞ PLANI KONUŞULDU

Yeni anlaşmanın içeriği ile ilgili ilk açıklamalar Hollande'dan geldi. Fransız lider, Ukrayna'nın doğu bölgelerine "oldukça geniş" otonomi  verileceğini açıkladı.  Ayrıca, çatışan taraflar arasında 50 ila 70 kilometre arası "silahsızlandırılmış bölge" oluşturulacak.

Medyaya yansıyan bilgilere göre, bu bölgeye Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin yerleştirilmesi konusu, üzerinden anlaşılamayan maddelerden biri.  Bu fikri Rusya'nın desteklediği ifade ediliyor. Ancak Poroşenko, bu durumda zaten "fiilen" Ukrayna topraklarında bulunduğunu iddia ettiği Rus askerlerinin varlığının "hukuken" de meşrulaşacağını düşünerek barış gücüne karşı çıkıyor.  

Bunun yerine Rusya-Ukrayna sınırının kapatılması ve geçişlerin önlenmesi talebini dile getiren Poroşenko, "Uluslararası denetim sadece Rusya sınırında yapılsa ve geçişler önlense yeter" diyor. Poroşenko ayrıca, otonomi konusundan ülke çapında bir referandum yapılabileceğini söylüyor.  Bu arada Poroşenko'nın dün Münih'te söylediği "Bizim teröristlerle diyalogda bulunmamızı istiyor. Buna hayır diyorum" sözleri de, ateşkesten sonra Kiev ile ayrılıkçılar doğrudan masaya oturmadan ilerleyecek olası bir barış sürecini akla getirdi. 

Merkel ve Hollande, Ukrayna'nın doğusundaki ihtilafa çözüm bulmak için cuma günü Putin ile Rusya'nın başkenti Moskova'da, bir gün önce de Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Poroşenko ile görüşmüştü.

LİDERLERİN GÖRÜŞMELERİNDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR

Hollande ve Merkel'in Putin ve Poroşenko ile ayrı ayrı gerçekleştirdikleri görüşmelerde konuşulan konularla ilgili, Putin'in ve Poroşenko'nun ayrı ayrı çekinceleri olduğu bildiriliyor. Liderlerin üzerinde anlaşamadıkları başlıkları şu şekilde sıralanıyor; 

- Ateşkese uyulup uyulmadığını ve ağır silahların bölgeden çekilmesini kimin denetleyeceği konusunda anlaşılamadı.

- Ağır silahların çekilmesi planlanan, askeden arındırılmış bölge, tartışma konusu. 

- Rusya-Ukrayna sınırının, tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk'taki ayrılıkçı grupların elinde tuttuğu topraklarla kesiştiği bölümünün kimin kontrolünde olacağı da önemseniyor. Poroşenko bu bölgeye BM barış gücünün konuşlandrılmasına karşı çıkıyor ve Rus askeri unsurlarının tamamen sınır dışına çıkmasını ve sınırın geçişe kapatılmasını istiyor. 

- Rusya'nın Donetsk ve Lugansk için istediği ve Paris ve Berlin'in de belirli ölçüde desteklemeye hazır olduğu geniş özerklik talebi Kiev'de hoşnutsuzlukla karşılanıyor.

- Kiev'in "terörist", "askeri suçlu" olarak gördüğü, Donetsk ve Lugansk'taki ayrılıkçı liderlerin statülerinin ne olacağı konusunda anlaşmazlık bulunuyor.

PUTİN: MİLİSLER KAZANIYOR

Fransa lideri Hollande, görüşmeleri sırasında Rusya lideri Putin'in, çatışmalarda ayrılıkçı grupların önemli başarılar elde ettiğini söylediğini aktardı. Hollande, "Putin, milisler kazanıyor dedi" ifadelerini kullandı. 

Hollande, "Bu insanlar birbirleriyle savaştılar. Normal hayata dönüşleri zor olacak" dedi. 

MERKEL: GERİ DÖNÜLMEZ NOKTA HENÜZ AŞILMADI

Almanya Başbakanı Merkel'se, Ukrayna'daki kriz konusunda geri dönülmez noktanın henüz aşılmadığını dile getirdi. Merkel, hiçbir arabulucu olmadan, Moskova'nın kendi başına kontrolden çıkmasının çok daha kötü birşey olacağını söyledi. 

Merkel, Avrupa ülkeleri ile Rusya ilişkilerini kalıcı olarak etkileyecek bir değişiklikten kaçınmak gerektiğini savunuyor. Merkel askeri seçeneğin çözüm olmayacağını, diplomasiyle çözüm bulunması gerektiğini söylüyor. 

AGİT'TEN ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle bütün taraflara "Düşmanlıkları durdurmaları ve müzakere masasına oturmaları" çağrısı yaptı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) yapılan yazılı açıklamada, Almanya'nın Münih şehrinde gerçekleştirilen "Münih Güvenlik Konferansı" kapsamında AGİT Troykası'nı oluşturan İsviçre, Almanya ve Sırbistan Dışişleri bakanları bir araya gelerek Ukrayna'daki gelişmeleri ele aldığı bildirildi.

Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantıya, AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier ile AGİT Dönem Başkanı ve Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Daciç, İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in katıldığı ifade edildi.

Bakanların, Ukrayna'daki büyüyen şiddet nedeniyle ciddi kaygı duydukları belirtilen açıklamada, sivillerin yaşadığı bölgelerde ağır silahların kullanılması ve askeri faaliyetlerin artmasını kınadıkları kaydedildi.

Ukrayna'daki gelişmeler nedeniyle bütün taraflara düşmanlıkları durdurmaları ve müzakere masasına oturmaları çağrısı yapılan açıklamada, Eylül 2014 tarihli Minsk Protokolü ve Memorandumu'nun eksiksiz uygulanması ve sürdürülebilir ateşkesin sağlanması için Üçlü Temas Grubu'nun danışma toplantılarının devam etmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada, siyasal çözüme ulaşılabilmesi için bütün tarafların çabalarını ikiye katlamaları istenerek, "Bütün taraflar yapıcı ve pragmatik yaklaşım sergilemeli ve çatışmanın barışçıl çözümüne yönelik istekliliğini göstermelidir. Taraflar sorumluluklarını üstlenmeli ve insani durumu kötüleştiren ve sivil can kaybına neden olan ölümcül düşmanlık döngüsünü acilen durdurmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?