banner39

Ukrayna için kritik zirve 14 saattir sürüyor

Putin, Merkel, Poroşenko ve Hollande'ın katıldığı Ukrayna Zirvesi Minsk'te dün gece başladı, halen devam ediyor. Zirve sonrası ortak bir mutabakat deklarasyonu bekleniyor

Avrupa 12.02.2015, 08:46 12.02.2015, 09:19
Ukrayna için kritik zirve 14 saattir sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Ukrayna krizini görüşmek üzere dün gece Belarus'un başkenti Minsk'te başladıkları toplantı 14 saattir ara verilmeden devam ediyor.

Minsk'teki Bağımsızlık Sarayı'nda dün akşam yerel saatle 20.00'de toplanan liderler iki saat görüştükten sonra toplu fotoğraf için basın mensuplarının karşısına geçti.

Toplu fotoğrafın ardından tekrar kapalı kapılar ardında görüşmeye geçen liderler, gece boyunca sadece kişisel ihtiyaçlar için kısa süreler için salondan çıktı. Görüşmelerin seyriyle ilgili basına henüz bilgi aktarılmadı. Yalnızca Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı kısa değerlendirmede, "Her şey süper gidiyor" dedi. 

Kulislerden edinilen bilgiye göre, liderlerin krizin barışçıl ve siyasi yollardan çözümüne yönelik bir mutabakat metni üzerinde görüştüğü, yaklaşık 10 maddelik olması beklenen mutabakat metninin görüşmenin ardından imzalanacağı ifade ediliyor. 

Aynı zamanda dün liderlerin zirvesiyle Minsk'te başka bir yerde eşzamanlı başlayan AGİT, Rusya, Ukrayna ve ayrılıkçıların oluşturduğu Ukrayna temas grubu toplantıları da sürüyor. Bu grubun da liderlerin üzerinde konuştuğu metin üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?