Ukrayna iki cephede savaşmaktan korkuyor

Ukrayna, Rusya'ya karşı iki cephede savaşmak istemiyor, doğu sınırına yoğunlaşıyor. Eski Alman Başbakan Kohl, tarafları sükunete çağırdı.

Ukrayna iki cephede savaşmaktan korkuyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna geçici Devlet Başkanı Alexander Turtşinov, Kırım'da askeri bir müdahale düşünmediklerini, doğudaki Rusya sınırını korumak istediklerini belirterek, Rus Ordusunun kendilerinden Kırım'da çatışmaya girmelerini beklediğini söyledi.

Kırım'da Pazar günü Rus Federasyonuna bağlanma konusunda yapılacak halk oylamasını da büyük bir maskaralık olarak niteleyen Turtşinov, referandum adı verilen bu seçimin aslında Kırım'da yapılmadığını, tüm oyunun Kremlin sarayında oynandığını kaydetti. Turtşinov, Moskova'nın Kiew'le her türlü münasebeti reddettiğini, BM tarafından barış görüşmelerinin başlatılması için taleb edildiği halde, Dışişleri Bakanlığı düzeyinde de Rusya'nın hiçbir bağlantıya hazır olmadığını belirtti.

Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT de Kırım'da yapılması planlanan referandumu eleştirerek, bu oylamanın yasal olmadığını bildirdi. AGİT Başkanı Didier Burkhalter, bu formdaki bir referandumun Ukrayna Anayasasına aykırı olduğunu vurguladı.

KOHL TARAFLARI SÜKUNETE DAVET ETTİ

Eski Alman Başbakanlardan Hristiyan demokrat politikacı Helmut Kohl, batılı ülkelerin Rusya ve Ukrayna'ya karşı yeterince duyarlı davranmadıklarını, geçmişte bölgede çok fırsatları kaçırdıklarını öne sürdü. Ukrayna'daki değişime batının iyi refakat edemediğini ifade eden Kohl, komşu ülke Rusya'ya karşı yaklaşımda da duyarlılığın noksan olduğunu söyledi.

Hırvatistan muhalefet lideri Tomislav Karamarko ile görüşen Kohl, tüm tarafları uyararak, savaşın politikanın bir aracı olmadığını unutmamak gerektiğini, Avrupa'da barış ve dostluk içinde yaşamak gerektiğini savundu. Kohl, farklı milletler ve dinlere mensub insanların bir arada barış içinde yaşamalarının bir ülke içinde de mümkün olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 17:16
banner53
YORUM EKLE

banner39