banner39

Ukrayna kabinesine üç 'ithal bakan'

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, hükümette bakan olarak yer alması öngörülen üç yabancıya, vatandaşlık verdi

Avrupa 02.12.2014, 18:07 02.12.2014, 18:17
Ukrayna kabinesine üç 'ithal bakan'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, hükümette yer alması öngörülen 3 yabancıya, vatandaşlık verilmesini kararlaştırdı.

Poroşenko tarafından imzalanan ve Devlet Başkanlığı resmi internet sitesinde yer alan karara göre, yeni kabinede yer alması öngörülen 3 yabancıya, Ukrayna vatandaşlığı verildi. Buna göre, Ayvaras Abramaviçus, Aleksandr Kvitaşvili ve Natalya Yaresko, Ukrayna vatandaşı oldu.

Petro Poroşenko, ülkesinin, ekonomik olarak zor bir dönemde olduğunu, radikal reformlar ve yolsuzlukla mücadeleye ihtiyaç duyduğunu, Rusya'nın saldırısına maruz kaldığını kaydederek, tüm bunların yönetimde sıradışı kararların alınmasını gerektirdiğini belirtti. Proşenko, çözüme yönelik sadece ülke içinde değil, krizden çıkma deneyimi olan ülkeler de dahil, yurtdışında da yeni kabineye aday arandığını vurguladı.

Açıklamada, Ayvaras Abramaviçus'un uzun yıllar Doğu Avrupa'da yatırım alanında faaliyette bulunduğu, Aleksandr Kvitaşvili'nin Gürcistan'da daha önce Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı olarak, Natalya Yaresko'nun ise ABD'ye göç eden Ukraynalı bir ailede büyüdüğü ve 20 yıldan bu yana Ukrayna'ya yabancı yatırımların teşvik edilmesi alanında çalıştığı bildirildi.

Bugün Ukrayna meclisi tarafından onaylanması öngörülen yeni kabinede, Petro Poroşenko Bloku'nun önerisi üzerine Ayvaras Abramaviçus'un Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı, Aleksandr Kvitaşvili'nin Sağlık Bakanı, Natalya Yaresko'nun ise Maliye Bakanı olması bekleniyor. Ukrayna meclisi, yeni kabine üyelerini onaylamak üzere görüşmelerine devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?