banner39

Ukrayna krizi Alman muhalefetini birbirine düşürdü

Ukrayna krizine karşı Almanya'nın nasıl bir tutum ortaya koyması konusunda Alman muhalif partiler birbirlerine muhalefet etmeye başladı.

Avrupa 28.04.2014, 12:00 28.04.2014, 12:00
Ukrayna krizi Alman muhalefetini birbirine düşürdü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya ve AB'nin Ukrayna krizine karşı yapabilecekleri konusunda Federal Alman Parlamentosundaki muhalefet partileri Sol Parti ve Yeşiller arasına ihtilaf girdi. Yeşiller Fraksiyon Başkanı Katrin Göring-Eckardt, basına verdiği demeçte Sol Parti'nin Rusya yanlısı tutumunun Federal Eyaletler Konseyinde Sosyal Demokrat Parti SPD, Sol Parti ve Yeşiller'den oluşan ittifaka engel teşkil ettiğini söyledi. Eckardt, dış politada böylesine sorumsuzca hareket eden bir Sol Parti ile birlikte hükümet kurmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Sol Parti Fraksiyon Başkanı Gregor Gysi ise Göring-Eckardt'ı partisine hakim olamamakla suçladı. Gysi, Eckardt'ın 'yüksekten' attığını, parlamentodaki Yeşiller gurubunun ise dış politika konusunda istediği gibi davrandığını, bunun da kendisini endişelendirdiğini kaydetti.

Yeşiller grup başkanı Göring-Eckardt, Sol Parti'den gelen Ukrayna konusunda Yeşiller'in parlamentonun sağ cenahında yeraldığı suçlamalarına da kızdığını bildirdi. Gysi'nin Sol Parti'den Yeşiller'e yapılan 'nazi sempatizanları' suçlamasına karşı bir açıklama yapmaktan kaçındığını belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?