banner39

Ukrayna krizinin Rusya'ya yıllık maliyeti 30 milyar dolar

Ukrayna ile Rusya arasında köprülerin tamamen atılması durumunda Rusya yıllık 30 milyar dolar kaybedecek

Avrupa 02.06.2014, 16:33 02.06.2014, 16:33
Ukrayna krizinin Rusya'ya yıllık maliyeti 30 milyar dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev analistler tarafından ifade edilen yorumlara destek vererek Ukrayna ile ticari ilişkilerin zarar görmesinin Rusya açısından yeni bir risk anlamına geldiğini söyledi.

Ukrayna krizinden önce Rusya yıllık 27-29 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyordu. Şu anda Ukrayna’ya yapılan ihracatın önemli bir kısmının kayıp olarak kabullenebileceği belirtiliyor. Savaş öncesinde ihracatın yüzde 70’i doğalgaz, petrol ve petrol ürünlerinin payına yazılıyordu. Ayrıca Ukrayna’ya modern teknoloji, kimyasal sanayi malları da satılıyordu.

Kiev yönetimi Rusya’dan gaz satın alınmayabileceğini belirtti. Daha önce ise Rusya ile askeri teknoloji alanda da işbirliğinin yapılmayacağı öne sürülmüştü.

Ukrayna ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içerisinde de Rusya’nın en büyük ticari işbirliğinin yapıldığı ülke konumunda idi. BDT ülkeleri ile yapılan ticaretin yüzde 31,5’i Ukrayna ile gerçekleşiyordu. Ukrayna’nın ihracatının da yüzde 25-26’sı Rusya’ya yapılıyordu. Analist Anton Soroko bu durum göz önünde tutulduğu zaman iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ortadan kalkmasının imkansız olduğunu iddia ediyor.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?