banner39

Ukrayna Kültür Bakanlığı'ndan Lahey Sözleşmesi'ne katılma teklifi

Ukrayna Kültür Bakanlığı Yevgen Nışçuk, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisini, Lahey Sözleşmesine katılmak için parlamentoya yasa tasarısı vermeye çağırdı.

Avrupa 29.08.2019, 18:05
Ukrayna Kültür Bakanlığı'ndan Lahey Sözleşmesi'ne katılma teklifi

Lahey Sözleşmesi olarak bilinen UNESCO’nun 14 Mayıs 1954 tarihli Silahlı Çatışma Durumunda Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin İkinci Protokolüne katılmasını öngören yasa tasarısı, Ukrayna Kültür Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Kültür Bakanına göre, Lahey Sözleşmesinin İkinci Protokolüne katıldıktan sonra, Ukrayna işgal edilen topraklardaki kültür mirası objeleri koruma konusunda hukuk alanında ek koruma mekanizmalarına sahip olacak.

İşgal edilen Kırım’da işgalci yönetimin, Ukrayna’ya ait olan müzeleri yağmalamaya devam ettiğini kaydeden Bakan, “İşgalci yönetim, alaycı bir şekilde Rusya Kültür Bakanlığından alınmış sözde izinlere göre yasa dışı arkeolojik kazılar yürütüyor, Ukrayna’ya ait kültür miras objeleri, Rusya Ulusal Kültür Mirası kayıtlarına dahil ediyor. Sözde restorasyon adı altında, UNESCO’nun kültür mirası listesinde yer alan Hersones Tavriçeskiy’i ve Bahçesaray’daki Hansaray’ı yok ediyor.” ifadelerini kullandı.

LAHEY SÖZLEŞMESİ

Lahey Sözleşmesi olarak bilinen UNESCO’nun 14 Mayıs 1954 tarihli Silahlı Çatışma Durumunda Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi silahlı çatışma sırasında taşınabilir ve taşınmaz kültür miras objelerinin (mimari, sanat veya tarih, dini, arkeolojik kazılar, el yazmaları, kitaplar, müzeler, büyük kütüphaneler, arşivler, vb. anıtlar), korunmasını sağlıyor. 

Sözleşmenin Birinci Protokolü 14 Mayıs 1954 tarihinde hazırlandı ve 7 Ağustos 1956 tarihinde yürürlüğe girdi. Ukrayna ve Rusya da Sözleşmeyi imzalayan ülkeler arasında yer alıyor. İkinci Protokol ise 26 Mart 1999 sunuldu ve 9 Mart 2004 tarihinde yürürlüğe girdi ancak Ukrayna ve Rusya hala Sözleşmenin İkinci Protokolünü imzalamadı.

Kaynak: qha

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?