banner39

Ukrayna Meclisi olaylı açıldı

Ukrayna'da seçimlerden sonra ülke meclisi bugün ilk toplantısını yaptı. Toplantı olaylı başladı

Avrupa 12.12.2012, 15:58 12.12.2012, 15:58
Ukrayna Meclisi olaylı açıldı

Ukrayna'da 28 Ekimde yapılan seçim sonucunda seçilen 7. Dönem Parlamentosunun ilk toplantısı bugün olaylı şekilde başladı. Özgürlük (Svoboda) ve Atavatan (Batkivşçına) - Birleşik Muhalefet milletvekilleri, Atavatan grubuna girmeyi reddeden baba-oğul Andrey ve Aleksandr Tabalov'un toplantı salonuna sokmadı.

İşadamı Aleksandr Tabalov, Atavatan listesinin 49. sırasından, oğlu Andrey ise Kirovograd'a bağlı 99 numaralı dar seçim bölgesinde Atavatan adayı olarak galip gelerek milletvekili seçilmişti. 11 Aralıkta Tabalovlar'ın Atavatan grubuna girmeyi reddettiği açıklandı. Bunun üzerine Atavatan grubu, Tabalovlar'a milletvekillikten istifa etmesini istedi.

Atavatan ve Özgürlük Partisi milletvekilleri, bugün yapılan 7.Dönem Ukrayna parlamentosunun 1. toplantısında Aleksandr ve Andrey Tabalov'u "defolun!" sözleriyle karşıladı. Tabalovlar, toplantı salonuna giremedi.

Tabalovlar, partilerinden kaçmadıklarını, bundan dolayı milletvekillerinin neden böyle bir hareket yaptıklarını anlayamadıklarını ifade ettiler.

Batkivşçına milletvekilleri, toplantıya parmaklık arkasındaki Yuliya Timoşenko'nun resmi ve "Siyasi Mahkûmlara Özgürlük" yazısı bulunan siyah tişörtlerle, Özgürlük milletvekilleri ise Ukrayna milli giysisi olan işlemeli "vışıvanka" gömlek giyerek toplantıya katıldılar.

Toplantıyı 6. Dönem Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Litvin açtı. Muhalif güçler, toplantıya katılan Başbakan vekili Nikolay Azarov'u ve bakan vekillerini "Rezaet!" şeklinde slogan atarak protesto etti.

İlk toplantıya, Ukrayna'nın eski Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Anayasa Mahkemesi hakimleri, Ukrayna Başsavcısı Viktor Pşonka iştirak ediyor.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü