banner39

'Ukrayna muhalefeti Tatarları kullanıyor'

Kafkaslar ve Balkanlar konusunda uzman olan Rus siyaset bilimci Aleksey Vlasov, Ukrayna muhalefetinin Kırım Tatarları'nı Ruslar'a karşı kullanmaya çalıştığını belirterek bunun tehlikeli bir oyun olduğunu savundu

Avrupa 19.02.2014, 17:09 19.02.2014, 19:20
'Ukrayna muhalefeti Tatarları kullanıyor'

İbrahim Ali/Dünya Bülteni- Bakü

Rusya 60 yıl önce aldığı karar ile Kırım'ı Ukrayna’ya vermişti. Bugün iki ülke arasında gelinen noktada, Ukraynalı muhalifler, Kırım Tatarları'nı Rusya'ya karşı kullanmaya çalışıyor. Uzmanlar ise bunun tehlikeli bir oyun olduğu yönünde uyarıyor.

Tarih ve siyasi bilimler uzmanı MGU-RGGU Enfarmasyon Analiz Merkezinin başkanı Aleksey Vlasov Rusya Ukrayna ilişkilerinin geleceği açısından Kırım yarımadasındaki durumu analiz etti. Vlasov normal şartlarda Kırım’ın iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde önemli bir rolü olabileceğini belirterek, "Ukrayna’nın bağımsızlığı ve geleceği açısından Kırım çok önemli. Ukrayna devletinin kendisinin yapısal olarak sorunları bulunuyor" iddiasında bulundu.

"Bunu sadece Kırım’la ilişkilendirmek yalnış olur, yani bu açıdan değerlendirildiği zaman Kırım son sırada gelir" diyen Vlasov, Ukrayna’nın asıl sorunun, ülkenin doğu ve batı uygarlıklarına bölünmesi, siyasi ve ekonomi yönetiminin oligarşik düzene sahip olması ve muhaliflerle iktidar arasında anlaşma zemininin bulunmaması olarak değerlendirdi.

Vlasov, Kırım Tatarlarının çeşitli siyasi merkezler tarafından kullanıldığını ileri sürdü. Vlasov'a göre önceki devlet başkanı Viktor Yuşçenko gibi şimdiki muhalifler de Kırım Tatarlarını bölgedeki Rus etkisinin artmasına karşı kullanmaya çalışıyor. Vlasov bunun da tehlikeli bir oyun olduğu uyarısında bulunarak, ters tepki oluşturma ihtimalini hatırlattı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?