banner39

Ukrayna Rus motorları satın alıyor

Ukrayna’nın zırhlı araçlar için Moldova’daki bir şirket aracılığıyla Rusya’da üretilen motorları satın aldığı ortaya çıktı

Avrupa 09.02.2017, 15:00 09.02.2017, 15:00
Ukrayna Rus motorları satın alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’daki televizyon kanalların birinin yayınladığı Slidstvo.info programı, yaptığı araştırma sonucunda Ukrayna’daki askeri araçlar için Rusya’da üretilen motorların satın alındığını tespit etti.

qha'da yer alan habere göre söz konusu işlemin Moldova’daki bir firma üzerinden yapıldığı, motorların daha yüksek fiyatla satın alındığı ve işleme 4 iktisadi ajanın (alıcının) katıldığı belirtildi.

Araştırmacılar, “Moldova’daki şirket Rusya’nın KAMAZ fabrikasından 20 motor satın aldı ve iki kamyona yükleyerek Moldova’ya getirdi. Söz konusu motorları getiren şirket Moldova-Ukrayna menşeli karma bir şirket. Birkaç gün sonra söz konusu motorlar başka bir şirkete, “Avtoprezet”e satıldı. Ardından Moldovalı bu şirket motorları üçüncü, Alman menşeli bir şirkete sattı. Alman şirket ise motorları Ukrayna’ya getirdi” diye anlattı.

Elde edilen verilere göre, Ukrayna Devlet Savunma Sanayi işletmesi Ukroboronprom’un ortaklarından Ukrinmaş, Rusya’da üretilen 20 motoru, BTR-80 zırhlı araç üretimi için doğrudan Rusya’dan parça satın almamak adına Moldova’daki aracı şirket üzerinden satın aldı. Bu tür bir motorun fiyatı 15 bin dolar olarak belirleniyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı ve Ukroboronprom, konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Bilindiği gibi, Ukrayna, 2015 yılının Haziran ayında Rusya ile askeri işbirliği resmen sonlandırdı. 11 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren Ukrayna ile Rusya hükümetleri arasında feshedilen anlaşmalar arasında Moldova’da geçici olarak bulunan Rus askeri birimlerinin Ukrayna üzerinden taşınması; devletlerarası askeri nakliyeler ve ilgili ödemeler; askeri istihbarat alanında işbirliği; askeri alanda işbirliği; gizli verilerin karşılıklı muhafazası maddeleri yer alıyor.


Ukrayna Parlamentosu, ilgili kararı 21 Mayıs 2015 tarihinde kabul etti. Bundan önce ise Parlamento, 20 Nisan 2015 tarihinde, Rusya ile 26 Mayıs 1993 tarihli askeri ve teknik işbirliğine ilişkin anlaşmayı iptal etme kararını kabul etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?