banner39

Ukrayna, Rusya ile bilgi işbirliğini feshetti

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Ukrayna ile Rusya hükümetleri arasında imzalanmış olan radyo ve televizyon alanında işbirliği anlaşmasını feshetti.

Avrupa 30.11.2016, 15:42 30.11.2016, 15:42
Ukrayna, Rusya ile bilgi işbirliğini feshetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Enformasyon Politika Bakanı Yuriy Stets, Ukrayna’nın televizyon ve radyo yayını alanında Rusya ile daha önce yaptığı anlaşmaları feshettiğini bildirdi.

QHA'ya yayınlanan haberde Stets, Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararla Ukrayna ile Rusya hükümetleri arasında imzalanmış radyo ve televizyon alanındaki işbirliği anlaşması ve Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Rusya hükümeti arasında imzalanmış bilgi alanında işbirliği anlaşmasının iptal edildiğini bildirdi.

Daha önce bu yıl haziran sonunda East StratCom Task Force servisinin Disinformation Review proje uzmanları, Kremlin kaynaklı 1649 dezenformasyon vakası kaydettiklerini bildirmişti. Yalan haberlerin 18 farklı dilde yayıldığını ve yalan haber yayma konusunda tipik olan Rusça, İngilizce, Çekçe dillleri dışında, haberlerin Bulgarca, Gürcüce, Almanca, Macarca, Slovakça, Estonca, Letonca, Litvanca ve Ukraynaca yayıldığını kaydetmişti.

‘Enformasyon Direniş’ grubu uzmanı istihbaratçı Albay Vyaçeslav Gusarov da Rusya’nın her yıl propaganda için 3,5 milyar dolar ayırdığını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?