banner39

Ukrayna, Rusya'dan 350 milyar dolar tazminat istiyor

Ukrayna, Rusya'dan Donbass'a düzenlenen saldırılar sebebiyle 35 milyar dolar tazminat talep ediyor

Avrupa 11.05.2015, 14:42 11.05.2015, 15:29
Ukrayna, Rusya'dan 350 milyar dolar tazminat istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Birinci Yardımcısı Oleksandr Borovik Rusya’nın ülkesine "Donbass saldırıları" için 350 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Konu hakkında RT televizyon kanalına konuşan Ukraynalı bakan Rusların bu saldırılarla ülkesine büyük zarar verdiğini savundu. Borovik, “Bir gün Rusya bu tazminatı bize ödeyecek. Biz buna hazırlıklı olmalıyız ve bunun için her yerde elimizden gelen lobi faaliyetlerinde bulunmalıyız. Her yerde Rusya’ya bu saldırılar için elbette tazminat ödeyeceksiniz diyebilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Oleksandr Borovik Rusya’nın kendilerine ödeyeceği tazminat konusunda örnek olarak 1991 yılında Irak’ın Kuveyt’e saldırısını gösterdi. Ukraynalı bakan, "Irak Kuveyt'i işgal ettiğinde 350 milyar dolar ödenmesi gerektiği söylenmişti. Rusların bize saldırısı da aynı mahiyet ve ölçüdedir” dedi.

Daha önce de Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk Rus gaz şirketi "Gazprom"un kendilerine 16 milyar dolar tazminat ödemesi gerektiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?