Ukrayna Rusya'nın Suriye'de ciddiye alınmasını istemiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Sanki Putin olmadan Suriye konusunda hiçbir şey yapılamayacağı düşüncesiyle Avrupa'nın Putin’in şantajlarının kurbanı olmaması lazım. Dünyada meydana gelen her şey, Rusya’nın saldırganlığıyla ilgilidir" dedi

Ukrayna Rusya'nın Suriye'de ciddiye alınmasını istemiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, Rusya ile açık bir savaşın yaşanma tehlikesinin geçen yıldan daha fazla olduğunu söyledi.

Rusya'nın, Minsk Anlaşması’nın hiçbir maddesini yerine getirmediğini ifade eden Poroşenko, "Buna karşılık, Rus komutanlarının da bulunduğu 8 bin Rus askeri var ülkemizde. Sınırda yeni askeri merkezler oluşturuyor. Rusya, bu savaş hazırlığına çok fazla yatırım yapıyor” dedi.

"DÜNYADAKİ HER ŞEY RUSYA'NIN SALDIRGANLIĞIYLA İLGİLİ"

Ukrayna’nın doğusunda yaşananlara bakıldığında AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımları kaldırmaması gerektiğini vurgulayan Poroşenko, “Sanki Putin olmadan Suriye konusunda hiçbir şey yapılamayacağı düşüncesiyle Avrupa'nın, Putin’in şantajlarının kurbanı olmaması lazım. Dünyada meydana gelen her şey, doğrudan veya dolaylı olarak Rusya’nın saldırganlığıyla ilgilidir” diye konuştu.

Putin’in daha önce verdiği bir röportajda kendisi için sınırların önemli olmadığı yönündeki ifadesi hatırlatılan Poroşenko, “Onun Ukrayna’nın sınırlarını kabul etmediğini biliyoruz. Bundan dolayı bu, her şeyin olabileceğiyle ilgili Avrupa’ya yönelik bir ifade. Putin kırmızı çizgileri kabul etmiyor ve sözde Rus azınlıkların dışlandığı bahanesiyle başka ülkeleri de ilhak edebilir” uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 08:33
banner53
YORUM EKLE

banner39