banner15

Ukrayna, Rusya'yla arasındaki askeri anlaşmayı feshetti

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rusya Federasyonu Hükümeti ile askeri malların üretimi alanındaki işbirliği anlaşmasını feshetti. Karar tartışılmadan kabul edildi.

Ukrayna, Rusya'yla arasındaki askeri anlaşmayı feshetti

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Rus hükümeti ile askeri ürünlerin üretiminde yer alan işletmelerin ve kuruluşların uzmanlaşmasını korumaya yönelik anlaşmayı iptal etti.

İlgili karar, bugün 18 Ekim’de yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında kabul edildi.

Söz konusu anlaşmanın Ukrayna ve Rusya'nın silah ve askeri teçhizatının geliştirilmesi, üretimi, denenmesi, ayrıca askeri malzemeler, yarı mamul ürünler, bileşenler, eğitim vb. için gerekli malzemelerin tedariki yönünde hizmetlerini sunan işletmelerin ve organizasyonların mevcut endüstriyel ve bilimsel-teknik uzmanlık alanlarının korunmasına katkıda bulunmasını öngören 21 Aralık 2000 tarihli sözleşme olduğu kaydedildi.

Belgenin tarafların yazılı izni olmaksızın, anlaşma çerçevesinde elde edilen malzemelerin, yarı mamul ürünler, aksesuarlar, belgeler ve bilgilerin yabancı fiziki ve tüzel kişiler ile uluslararası organizasyonlar dahil üçüncü taraflara satılmasını veya teslim edilmesini yasakladığı ifade ediliyor.

Kaynak: QHA

 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2017, 16:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35