banner15

Ukrayna: Suriye'deki felaketin sorumlusu Rusya

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Suriye'deki felaketten Rusya'yı sorumlu tuttu

Ukrayna: Suriye'deki felaketin sorumlusu Rusya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Suriye’deki felaketin oluşmasında, Rusya’nın Esed rejimini desteklemesinin büyük rol oynadığını söyledi.

Devlet Başkanlığı internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Poroşenko, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde gerçekleştirilen Suriye toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye’de 5 yıldır yaşanan çatışmanın milyonlarca insan için trajedi, uluslararası toplum için ise ciddi bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Poroşenko, “Ülkenin mevcut durumu ve Suriye halkının korkunç acısından Suriye rejimi sorumludur.” dedi.

Esed rejiminin Rusya tarafından desteklenmesinin bugünkü felaketin oluşmasında büyük rol oynadığını kaydeden Poroşenko, “Aynı Ukrayna’da olduğu gibi. Önce çatışma alevleniyor, sonra gerilim tırmanıyor, sonra çatışmanın tarafı çözüm süreci için arabulucu oluyor. Bu arada bölge ele geçiriliyor ve çözüm dayatılıyor. Bu, Rusya’nın benzer taktikleri uygulamak için poligon haline getirdiği benim ülkemde olanları hatırlatıyor” ifadesini kullandı.

BM Güvenlik Konseyi’nin yapısında reform gerçekleştirmek gerektiğini de vurgulayan Poroşenko, “BM Güvenlik Konseyi’nin yetersizliği, Rus silahlı birliklerin Ukrayna’ya karşı saldırısına ve Moskova’nın Suriye’ye yönelik güç sağlamak için işgal altındaki Kırım’ı askeri üs olarak kullanmasına sebep olmuştur. Kırım’da bulunan işgal birliklerinden alınarak, gemilerle büyük miktarda Rus askeri güçleri Suriye’ye gönderilmiştir. Bütün bunlar, güvenlik konseyinde acil, kritik bir şekilde reform yapılması gerektiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Güvenlik Konseyi’nde üyelerin veto hakkının, kitlesel yasa dışı durumlara karşı gerçekleştirilecek eylemleri engellememesi gerektiğine dikkati çeken Poroşenko, üye ülkelere bu engelin kaldırılması için daha etkili fonksiyona sahip yapı oluşturulmasına yönelik sürecin başlatılması çağrısında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2016, 22:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35