banner39

Ukrayna yakaladığı Rus askerleri basına gösterdi

Ukrayna, ülkenin doğusunda yakaladığını açıkladığı askerlerin fotoğraflarını paylaştı

Avrupa 22.05.2015, 07:55 22.05.2015, 07:59
Ukrayna yakaladığı Rus askerleri basına gösterdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna makamları, Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı operasyonların sürdüğü doğuda yakalanan 2 Rus askeri ve onların içinde bulunduğu gruba ait silah ve askeri malzemeleri basına gösterdi.

Gazetecilere açıklama yapan Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) Başkan Danışmanı Markiyan Lubkivski, geçen haftada doğuda yakalanan iki Rus askeri Evgeniy Erofeyev ve Aleksandr Aleksandrov'la bu askerlerin içinde bulunduğu gruba ait silah ve askeri malzemeler ile bölgede çatışan diğer Rus askerlerine ait elde ettikleri bilgileri basına gösterdi.

Lubkivski, yakalanan Erofeyev'in başında bulunduğu silahlı grubun nihai amacının Ukrayna'nın kontrolünde bulunan Sçastye kasabasını ele geçirmek olduğunu ifade ederken, yakalanan askerlerin ise bunun için kasabada keşif çalışmalarında bulunduğunu kaydetti.

SBU yetkilisi Vitaliy Nayda da yakalanan Erofeyev’in başında bulunduğu gruptaki 16 askerin 14’ünün kimlik bilgilerini tespit ettiklerini belirterek, söz konusu bilgileri ilgili uluslararası kuruluşlara da göndereceklerini dile getirdi. 

Nayda, ayrıca Erofeyev’in grubunda yer alan askerlerin Ukrayna topraklarında çekilen fotoğraflarını da göstererek, bunun Rus ordusunun Ukrayna’da bulunduğuna dair somut bir kanıt olduğunu vurguladı.

Doğuda bulunan Luhansk kenti yakınlarındaki Sçastye kasabasında 16 Mayıs’ta, Rusya silahlı kuvvetlerinde görev yapan Evgeniy Erofeyev ve Aleksandr Aleksandrov yakalanmıştı. Önceki gün de Kiev’deki askeri hastanede tedavi gören bu askerler basına gösterilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?