banner39

Ukrayna yönetimine Rus, muhaliflere Alman desteği

Rusya bu hafta Ukrayna'dan 2 milyar dolarlık eurobond satın alacak, Muhalif liderler ise Almanya'da destek arıyor

Avrupa 18.02.2014, 09:16 18.02.2014, 10:05
Ukrayna yönetimine Rus, muhaliflere Alman desteği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukraynalı muhalif liderlerden Vitali Klitschko, Almanya’yı Ukrayna’daki siyasi krizin çözümü konusunda daha güçlü bir rol oynamaya davet ederek,  “Almanya’nın rolünü hafife almamalıyız, özellikle de Başbakan Merkel’in. Kendisi dünyanın en etkili siyasetçilerinden biri” dedi.

Ukrayna muhalefetinin liderleri Vitali Klitschko ve Arseniy Yatsenyuk, Berlin temasları kapsamında Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından kabul edildi. Bir saati aşan görüşme basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Başbakanlık’taki görüşmenin ardından Federal Meclis’e geçen ve Merkel liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) grubunu ziyaret eden Klitschko ve Yatsenyuk, burada düzenledikleri basın toplantısında, Almanya’ya ve AB ülkelerine Ukrayna’da Avrupa yanlısı güçlere verdikleri destek için teşekkür etti. 

Merkel ile görüşmelerinin çok iyi geçtiğini belirten muhalif liderlerden Vitali Klitschko,  “Umuyoruz ki siyasi krizin çözülmesi durumunda Ukrayna’ya yeni destekler sağlanacak. Avrupa ülkeleri Ukrayna’nın siyasi ve ekonomik istikrarını istiyor” dedi. 

Muhalefetin talepleri

Arseniy Yatsenyuk da yaptığı açıklamada, Ukrayna’da öncelikle şiddetin son bulmasını, başkanlık sistemine son verilerek, demokratik parlamenter başkanlık sistemine geçilmesini istediklerini belirterek, “Yolsuzluklara bulaşmamış, demokratik ve Avrupa yönelimli bir hükümet kurmak istiyoruz. Bu hükümet Batılı ve Avrupalı partnerlerimizden ülkemizdeki ekonomik durumun istikrarını sağlayacak desteği alabilir, ülkeye yatırımları çekebilir ve bugün olasılık dahilinde olan iflası önleyebilir” dedi.  Yatsenyuk, Rusya’yı da bir partner olarak gördüklerini ve Moskova ile şeffaf bir ilişki geliştirmeyi arzu ettiklerini ifade etti.

Ukrayna’nın halen tarihindeki en kritik dönemden geçmekte olduğunu belirten Yatsenyuk, “Ukrayna halkı temel hakları ve özgürlükleri için mücadele ediyor. Zafer elde edene kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Basın toplantısında bir gazetecinin “Zafer elde edene kadar mücadele edeceğinizi söylüyorsunuz. Siyasi bir çözüm için karşılıklı olarak ödünlerde bulunulması gerekmiyor mu?” sorusu üzerine Ukraynalı muhalif liderlerden Klitschko,  “Ukrayna için zafer, modern bir Avrupa ülkesi anlamına gelir. Siyasi ve ekonomik olarak istikrarlı bir ülke anlamına gelir” karşılığını verdi.

Yaptırımlar konusunda tüm seçenekler masada

Avrupa ülkelerinin Ukrayna yönetimine yönelik yaptırım kararları alması konusundaki tartışmaların anımsatılması üzerine, bu tartışmaları Merkel ile görüşmede ele aldıklarını belirten Klitschko, birçok farklı seçeneğin söz konusu olabileceğini, insan hakları ihlallerinden sorumlu olan yetkililere karşı olası yaptırımların mümkün olabileceğini söyledi. Arseniy Yatsenyuk da “tüm seçenekler masada” ifadesini kullandı.

CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Vekili Andreas Schockenhoff de yaptığı açıklamada, CDU’nun bu ay parti kongresinde olası yaptırımlar konusunda aldığı karara atıfta bulunarak, “Her şey masada. Eğer şiddete son verme konusunda şu anda bir uzlaşma sağlama ihtimali varsa, şimdi yaptırımlara başvurmak yanlış olur.  Ama yeniden şiddetin tırmanması gibi bir durum olursa bundan sorumlu kişilere yönelik yaptırımlar ihtimal dışı değil” açıklamasını yaptı.

Ukraynalı muhalif liderler Vitali Klitschko ve Arseniy Yatsenyuk, Berlin temasları kapsamında son olarak Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya geldi.

Rusya'dan Eurobond desteği

Öte yandan, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya'nın bu hafta içerisinde Ukrayna'dan 2 milyar dolarlık eurobond satın alacağını açıkladı. 

Siluanov, Rusya'nın Çerepovets şehrinde bir gazetecinin, "Rusya Ukrayna'dan eurobond satışının gelecek dilimini ne zaman satın alacak?" sorusuna, "Rusya bu hafta Ukrayna'dan 2 milyar dolarlık eurobond satın alacak" cevabını verdi. 

Daha önce Ukrayna Maliye Bakan Yardımcısı Anatoliy Myarkovskiy, ay sonuna kadar  Rusya’ya 2 milyar dolarlık eurobond satışı yapılacağını belirtmiş, 2 yıl vadeli eurobond satışının yüzde 5 faizle gerçekleştirileceğini kaydetmişti.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in 17 Aralık’ta gerçekleşen Moskova ziyareti sırasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya destek olmak amacıyla 15 milyar dolarlık tahvil alımı yapılacağını duyurmuştu.

Ukrayna, 23 Aralık’ta Rusya’ya 3 milyar dolarlık eurobond satışı yapmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?