banner39

Ukrayna'da ateşkese varıldı

Misnk'te 15 saatten uzun süren müzakerelerin ardından ateşkes konusunda tarafların anlaştı,yabancı silahlı güçler dışarı çıkacak ve rehineler 19 gün içinde serbest bırakılacak

Avrupa 12.02.2015, 11:15 12.02.2015, 13:54
Ukrayna'da ateşkese varıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un başkenti Misnk'te 15 saatten uzun süren Ukrayna krizi müzakerelerinin ardından ateşkes konusunda tarafların anlaştığı ve liderlerin mutabakat metnini imzalayacakları bildirildi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna'da çatışan tarafların Ukrayna topraklarındaki yabancı silahlı güçlerin çıkarılması ve tüm rehinelerin 19 gün içerisinde serbest bırakılması konusunda anlaştığını açıkladı. Poroşenko, ayrıca doğudaki ağır silahların geri çekilmesi ve bunun sonucunda taraflar arasında 50 kilometrelik bir tampon bölgenin oluşturulması konusunda da anlaşmaya varıldığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'da 15 Şubat'ta yürürlüğe girmek üzere ateşkes anlaşmasına varıldığını açıkladı. Putin açıklamasında, "Kiev, ağır silahlarını bugün için ulaştığı sınırın gerisine, Donetsk ve Lugansk ise 19 Eylül'dedeki sınırların gerisine çekecek. Görüşmeler Kiev'in Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile temas kurmayı reddetmesi nedeniyle uzun sürdü" dedi. 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise ateşkes anlaşmasının bugün imzalanacağı konusunda emin olmadığını söylemişti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilcisi Tagliavini de "Henüz bir anlaşma imzalanmadı." demişti. Bu açıklamalardan kısa süre sonra liderler anlaşma metinlerini imzaladı. 

Liderlerle eş zamanlı olarak farklı bölgelerde toplanan Kiev ve ayrılıkçıların temsilcileri de mutabakat metnine imza attı.

ESİRLER 19 GÜN İÇİNDE SERBEST BIRAKILACAK

Ukrayna lideri Poroşenko, "Tüm savaş esirlerinin 19 gün içinde serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardık" bilgisini verdi.

Poroşenko, "Özerklik ya da federasyon statüsüne geçiş konusunda herhangi bir anlaşma yapılmadı" diye konuştu.
Ancak daha sonra yayınlanan anlaşma metnindeki 4. ve 11. maddelerin statüye ilişkin olması dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?