banner39

Ukrayna'da belirsizlik: Ateşkes, saldırı, zirve

Ukrayna'nın doğusundaki krize çözüm bulabilmek için liderler bu akşam Minsk'te toplanıyor. Ancak sabah saatlerinde duyurulan ateşkes belirsizliğini koruyor. Ateşkesin duyurulduğu saatlerde ayrılıkçılar 19 Ukrayna askerinin öldüğü bir saldırı gerçekleştirdi

Avrupa 11.02.2015, 11:45 11.02.2015, 12:21
Ukrayna'da belirsizlik: Ateşkes, saldırı, zirve

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yaşanan krize çözüm bulabilmek için uluslararası girişimlerin sürdüğü, Ukrayna'da ayrılıkçı gruplarla Kiev arasında ateşkes ilan edildiğine yönelik bu sabah saatlerinde bilgiler geldi ancak aynı saatlerde ayrılıkçıların bir saldırı düzenlediği bildirildi. Diğer taraftan, şimdiye kadar Belarus'un başkenti Misnk'te yapılması planlanan Ukrayna zirvesinin de bu akşam yapılıp yapılmayacağı konusunda çelişkili haberler geliyor. 

ATEŞKES VE SALDIRI HABERİ BİRLİKTE GELDİ

Rus haber ajansı Tass bu sabah, Ukrayna, Rusya ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) üçlü temsilcisi arasında yürütülen görüşmeler sonucunda Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılarla Ukrayna hükümeti arasında ateşkes yapılması konusunda anlaşma sağlandığını duyurdu. 

Habere göre Ukrayna, Rusya, AGİT üçlü temas grubunun Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Minsk'teki görüşmesinden, çatışmaların arttığı Doğu Ukrayna için bir izleme mekanizması oluşturulması ve ağır silahların buradan çekilmesi kararı çıktı.

TASS'a göre, adını açıklamayan bir kaynak Ukrayna'nın doğusundaki iki isyancı bölgenin statüsü ve yerel seçimlerin halen tartışıldığını söyledi.

ATEŞKES HABERİYLE BİRLİKTE SALDIRI

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçı gruplar Ukrayna askerlerine bu sabah bir saldırı düzenledi. Saldırı sonucunda, 19 Ukrayna askeri öldü, 78 asker de yaralandı.

Ukrayna'da Rusya yanlısı ayrılıkçı güçlerin saldırısı sonucu 19 askerin öldüğü bildirildi. Ülkenin doğusundaki Debaltseve bölgesinde gerçekleşen saldırıda, 78 askerin de yaralandığı ifade edildi. Saldırının demiryolu istasyonuna yakın bir bölgede gerçekleştiği kaydediliyor. 

MERKEL VE HOLLANDE MİNSK'E GİDİYOR

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, bu akşam Minsk'te yapılması planlanan Ukrayna gündemli zirveye katılacağı açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Hollande ve Merkel, bu sabah bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek zirve öncesinde son kez durum değerlendirmesi yaptı. Liderler, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik tüm diplomatik imkanları kullanmak amacıyla Minsk'teki zirveye katılma kararı aldı.

Minsk Zirvesi'nin Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla bu akşam gerçekleşmesi planlanıyor. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, daha önce yaptığı açıklamada, siyasi diyalog sürecini başlatmak için Minsk'teki zirveye katılacağını söyledi.

PUTİN DE MİNSK'TEKİ ZİRVEYE KATILACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Minsk'teki zirveye gideceği duyuruldu. Kremlin Sarayı'ından yapılan açıklamayı, Rusya'nın İnterfax haber ajansıduyurdu. 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?