banner39

banner35

Ukrayna'da bir yılda 500 Lenin heykeli yıkıldı

Ukrayna'da geçtiğimiz yıl tam 504 Lenin heykeli Ukraynalı göstericiler tarafından yıkıldı

Avrupa 12.01.2015, 17:15 12.01.2015, 17:15
Ukrayna'da bir yılda 500 Lenin heykeli yıkıldı

Ukrayna'da 2013 yılının sonlarına doğru patlak veren halk ayaklanması ve iktidarın devrilmesiyle birlikte başlayan süreçte, 504 Lenin heykelinin Ukraynalılar tarafından yıkıldığı bildirildi.

'Ukraina' televizyon kanalının haberine göre, Ukrayna'da son bir yıl içinde Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in 504 heykeli Ukraynalılar tarafından yıkıldı. Kanal, Ukrayna'da şu anda yaklaşık bin 700 Lenin heykeli bulunduğunu belirtiyor.

Heykeller çoğu durumda, Sovyet lider Lenin'in, Ukrayna ile Rusya'nın ortak geçmişine işaret etmesi nedeniyle yıkılıyor. Bu olaylardan en ses getireni, 2013 yılının Aralık ayında yaşanmıştı. Bir grup, Kiev merkezinde yer alan dev bir Lenin heykelini yıkmıştı.

Dönemin Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov, Kiev'de yaşanan bu olayı, Afganistan'daki bazı Buda heykellerinin Taliban tarafından yıkılmasıyla karşılaştırmıştı.

Diğer yandan Ria Novosti ajansının haberine göre, Ukrayna Kültür Bakanı Vyaçeslav Kirilenko, Lenin heykellerinin yıkılmasına karşı çıkmayacaklarını söyledi. Lenin heykellerini, Ukrayna'nın kültürel, ulusal ya da yerel mirasları olarak görmediklerini belirten Kirilenko, "Bu nedenle bu heykeller devlet himayesinde değil" dedi.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?