banner39

Ukrayna'da çatışma şiddetlendi, 7'si polis 25 Ölü!

Ukrayna'da gösteriler yoğunlaşırken çatışmalarda şu ana kadar 7 polis ile 18 gösterici öldü. Aralarında milletvekili, gazeteci ve polislerin de bulunduğu 326 kişi olaylar sırasında yaralandı

Avrupa 19.02.2014, 08:41 19.02.2014, 12:27
Ukrayna'da çatışma şiddetlendi, 7'si polis 25 Ölü!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yeniden tırmanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 25'e ulaştığı bildirildi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının bugün sabah itibarıyla 25'e ulaştığı kaydedilirken, ölenlerin arasında Ukrayna'nın Vesti gazetesi muhabirinin de bulunduğu vurgulandı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı da bugün itibarıyla hayatını kaybeden emniyet görevlileri sayısının 9'a ulaştığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında, ayrıca 241 protesto göstericisi, 79 emniyet görevlisi, 5 gazeteci ve 1 milletvekilinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Bağımsızlık Meydanı yangın yerine döndü

Güvenlik güçleri, göstericilerin başkent Kiev'in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı'nda kurdukları kamplarına da müdahale etti. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin tazyikli su ve sersemletici el bombaları kullandığını söyledi. 

Muhalefet liderlerinden Vitali Klişenko, meydandaki 20 bin göstericiye kampı savunmaları çağrısında bulundu. 

Eski ağır siklet boks şampiyonu Klişenko, Bağımsızlık Meydanı'nda yanan çadırların önünde göstericilere seslenerek "Buradan ayrılmayacağız. Bu kamp, bir özgürlük adası ve biz, onu  savunacağız" dedi.

Göstericiler, meydandaki barikatları kaldırmaya çalışan güvenlik güçlerine taşlar ve molotof kokteylleri atarak yanıt verdi. Lastikleri ateşe vererek alevden bir duvar ören göstericiler, güvenlik güçlerinin ilerleyişini engellemeye çalıştı. Göstericilerin karargah olarak kullandığı bir binada da yangın çıktığı ve binadakilerin son anda dışarı çıkarıldığı belirtildi. 

Güvenlik güçleri, megafonlardan çağrı yaparak kadınlarla çocukların derhal ayrılmalarını, meldanda terör operasyonun başladığını duyurdu. 

Taraflar, birbirini suçluyor

Ukrayna Parlamentosu'nda dün muhalif gruplar Devlet Başkanlığının yetkilerinin sınırlandırılması için oylama yaptırmaya çalışmış ancak çoğunluğu oluşturan iktidar milletvekilleri buna engel olmuştu. Bunun üzerine muhalif milletvekilleri parlamentoda kürsüyü işgal etmişlerdi. İktidara baskı yapmak isteyen binlerce protestocu aynı anda parlamento binasını kuşatmıştı.

Ülkenin SSCB'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana en kanlı çatışmalara sahne olan olaylar, kuşatma sırasında polisle karşı karşıya gelen gruplar arasındaki gerilim sırasında patlak vermişti. İktidar ve muhalefet, çatışmaların başlamasıyla ilgili olarak birbirlerini suçlamaya devam ediyor. 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik mali yardımının ikinci paketi de aynı gün olaylardan hemen önce açıklanmıştı. Bu gelişme muhalefet saflarında, Kiev yönetimi ile Kremlin arasında ilişkilerin daha da güçlendirileceği kuşkularını artırmıştı. 

Yanukoviç: Halkı silahlanmaya çağıran muhalefet çizgiyi aştı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, olaylardan muhalefet liderlerini sorumlu tuttu.

Dün yeniden tırmanışa geçen çatışmaların ardından ilk kez sessizliğini bozan Yanukoviç, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada ilk günden bu yana muhalefeti diyaloğa çağırdığını, güç kullanılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirtti.

İktidarın dökülen tek bir damla kana dahi değmeyeceğine işaret eden Yanukoviç, uzlaşma sağlamak için çeşitli girişimlerde bulunduğunu ancak halkı silahlanmaya çağıran muhalefet liderlerinin çizgiyi aştığını belirtti.

Çatışmalar sırasında da hep uzlaşmadan yana bir tutum izlediğini ifade eden Yanukoviç, bu çerçevede belirli bir diyaloğun sağlandığını ve gösterilerle ilgili olarak geçen aralık ayındaki olaylardan hemen sonra ve 17 Şubat'ta iki kez af ilan edildiğini hatırlattı.

Muhalefet liderlerinin af yasasının ilanından bir gün sonra meydandaki göstericiler arasındaki radikal kesimi silahlı çatışmaya çağırdığını ileri süren Yanukoviç, muhalefetin Ukrayna'yı değiştirecek yasaların oylamaya sunulacağı parlamentonun açılışını beklemek yerine Verhovna Rada'yı (parlamento) engellediğini vurguladı.

Muhalefeti halktan her hangi bir yetki almadan, yasadışı olarak ve anayasayı çiğneyerek tüm hakimiyeti ele geçirmeye çalışmakla suçlayan Yanukoviç, "Muhalefet liderleri, demokrasi ilkesine hiçe saymıştır. Demokrasi ilkesine göre iktidar, sokaklar ya da meydanlarda değil seçim sandığında belirlenir. Muhalefet liderleri, halkı silahlanmaya çağırarak çizgiyi aşmış, hukuku ihlal etmiştir. Şiddet olaylarından sorumlu olanlar, en kısa zamanda mahkeme karşısına çıkarılacak" dedi.

Barışçıl bir çözüm arayışında olduklarını iddia eden muhalefet liderlerine bir an önce şiddet olaylarına son verme çağrısında bulunan Yanukoviç, "Muhalefet liderler, kendileri ile radikal güçler arasında bir sınır çizmek zorundadır. Yoksa radikalleri desteklediklerini kabul etmiş olacaklar. O zaman da süreç, tamamen farklı bir mecraya yönelecek" dedi.

Çatışmaları durdurmak için hala çok geç olmadığına, krizi çözmek için şiddet olayları yerine diyalog ve uzlaşma yolunu kullanmak zorunda olduklarına dikkati çeken Yanukoviç sözlerine şöyle devam etti: "Güç kullanmanın yanlış bir yaklaşım olduğuna inanıyorum. Daha iyi ve etkili bir yol var:. Ortak bir dil bulmak ve uzlaşmak. Bu durumda, hem hükümet hem de muhalefet kaybedebilir ama Ukrayna kazanır”.

Çatışmalarda ölenlerin artık geri gelmeyeceğine, iktidar peşindeki bazı çevrelerin kendi emelleri için yüksek bir bedel ödettiklerine işaret eden Yanukoviç,  bu bedelin daha da yüksek olmaması için artık kendilerine gelmeleri,  müzakere masasına oturarak Ukrayna'yı kurtarmaları gerektiğini vurguladı.

Devleti yok etmeleri halinde gelecek kuşakların kendilerini asla affetmeyeceğini belirten Yanukoviç, çatışmalarda yakınlarını yitirenlere de başsağlığı diledi.

Tepkiler artıyor

Kiev'de 25 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olaylara dünyadan da tepki yağıyor. 

Beyaz Saray, Kiev'de meydana gelen şiddet olaylarından "dehşete düştüğünü" açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, "Kiev'de meydana gelen şiddet olaylarından ve meydanın kenarına silahlı çevik kuvvet birliklerinin yığıldığına dair haberlerden dehşete düştüğümüzü söyleyebilirim" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Ukrayna hükümetini, ülkedeki durumu derhal yatıştırma ve ileriye dönük barışçıl bir yol konusunda muhalefetle diyaloğu yeniden başlatmaya çağırdı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç'i arayarak, Kiev'de meydana gelen şiddet olaylarına dair derin endişesini dile getirmişti. Biden, Yanukoviç'i, hükümet birliklerini geri çekmeye ve azami itidal uygulamaya çağırmıştı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de meydana gelen şiddet olaylarının yatışması için hükümetten protestolar nedeniyle gözaltına alınanların affedilmesini, göstericilerden de hükümet binalarını boşaltmalarını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Kiev'de can kayıplarının ve yaralanmalarının artmasından derin kaygı duyduğu belirtildi.

Ukrayna’daki son olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ülkede şiddete dönülmesinden ve Kiev’den gelen ölüm haberlerinden ciddi endişe duyduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) ikinci büyük siyasi grup olan Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) lideri Hannes Swoboda, “Viktor Yanukoviç ((Ukrayna Cumhurbaşkanı), demokrasi karşıtı tutumda yeni bir düzeye ulaştı” dedi.

Ukrayna'daki yönetim karşıtı gösteriler, kasım ayında Yanukoviç'in Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmesinin ardından başlamıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?