banner39

Ukrayna'da Çeçen asıllı kadına suikast

Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan gönüllü taburun üyesi Çeçen asıllı Amina Okuyeva, Kiev yakınlarında uğradığı silahlı saldırıda öldü

Avrupa 31.10.2017, 09:37 31.10.2017, 09:37
Ukrayna'da Çeçen asıllı kadına suikast

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan gönüllü taburun kadın üyesi Çeçen asıllı Amina Okuyeva’nın başkent Kiev yakınlarında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybettiği bildirildi.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Geraşçenko, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Okuyeva’nın Kiev bölgesinde Glevaha köyünde arabasında iken kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce silahlı saldırıya uğradığını belirtti.

Saldırı sonucunda Okuyeva’nın hayatını kaybettiğini aktaran Geraşçenko, Okuyeva’nın eşi Adam Osmayev’in ise yaralandığını ifade etti.

1 Haziran’da Amina Okuyeva ve eşi Adam Osmayev, kendisini yabancı gazeteci olarak tanıtan bir kişi ile röportaj yapmak için görüşmeye gittiğinde, buluştukları arabada bu kişi tarafından silahlı saldırıya uğramıştı. Saldırıda Osmayev yaralanırken, Okuyeva ise kendisine ait silahı ile saldırganı etkisiz hale getirmişti.

Çeçen asıllı Ukraynalı Amina Okuyeva, başkent Kiev’de 2014’te Bağımsızlık Meydanı’nda protesto için kurulan çadırlarda doktor olarak çalışmış, bir süre sonra Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla savaşmak üzere kurulan “Kiev-2” gönüllü taburuna katılmış, ardından "Cahar Dudayev Uluslararası Barış Gücü" ismindeki taburun kuruluşunda yer almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?