banner39

Ukrayna'da devlet başkanının yetkileri meclis başkanında

Ukrayna parlamentosu, devlet başkanına ait yetkilerin geçici olarak Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov'a verilmesine karar verdi

Avrupa 23.02.2014, 13:02 23.02.2014, 16:27
Ukrayna'da devlet başkanının yetkileri meclis başkanında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Parlamentosunun (Verhovna Rada), bugünkü oturumunda, "Ukrayna Anayasası'nın 112. Maddesi gereği Devlet Başkanına ait yetkilerin, Parlamento Başkanına verilmesine" ilişkin karar kabul edildi.

Genel kurul toplantısına katılan 339 milletvekilinin 285'i söz konusu karar için "Evet" oyu kullandı. Karara göre Turçinov, yeni Devlet Başkanı seçilinceye kadar göreve vekalet edecek.

Parlamento, dün Devlet Başkanı Yanukoviç'in, "görevini yapmayarak, kendi kendini devlet başkanlığından azlettiğini" bildirmiş, Devlet Başkanlığı için erken seçimin 25 Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, yerel bir televizyona yaptığı açıklamada, meşruluğunu yitiren parlamentoda alınan kararları tanımadığını açıklamıştı.

BAKANLAR GÖREVDEN ALINDI

Parlamento toplantısında ayrıca Dışişleri Bakanı Leonid Kojara'nin görevinden azledilmesi kararlaştırıldı. Karar için parlamentoda bulunan 333 milletvekilinden 237'si "Evet" oyu kullandı. Kojara, 24 Aralık 2012'den bu yana Dışişleri Bakanı olarak görev yapıyordu.

Genel kurulda Bilim ve Eğitim Bakanı Dmitriy Tabaçnik'in de görevinden azledilmesine ilişkin karar da kabul edildi. Salonda bulunan 329 milletvekilinin 236'sı "Evet" oyu kullandı. Dmitriy Tabaçnik, Mart 2010'dan bu yana Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanı olarak görevdeydi.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?