banner15

Ukrayna'da durum kötüleşiyor

Rus işgali altındaki Ukrayna'nın doğusundaki bölgelerde durumun kötüleştiği, Kırım'da Tatarlara yönelik siyasi baskı ve gözaltıların da hız kesmeden devam ettiği kaydedildi.

Ukrayna'da durum kötüleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusunda Rus işgali altındaki bölgelerdeki durumun kötüleştiği, Kırım'da Tatarlara yönelik siyasi baskı ve gözaltıların devam ettiği bildirildi.

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ukraynalı yetkililer ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel İzleme Misyonu, işgal altındaki Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki durumun son zamanlarda kötüye gittiğini ve çatışmaların şiddetini koruduğunu belirtti.

Mart ayından bu yana 14 Ukrayna askeri öldü

Verilen bilgilerde, özellikle 29 Mart 2018'de kurulmaya çalışılan en son ateşkesten bu yana Rus işgal kuvvetlerinin Minsk anlaşmalarında yasaklanan ağır silahlar da dahil 2 bin 500 kez ihlalde bulunduğu kaydedildi. Ayrıca mart ayından bu yana 14 Ukrayna askerinin öldüğü, 67'sinin yaralandığı ifade edildi.

Rus tarafının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kontrolündeki Donetsk ve Luhansk bölgelerindeki yerleşim yerlerine yönelik bombardımanlarını artırdığı ve Ukrayna kolluk kuvvetlerinin söz konusu saldırıları terör eylemi olarak nitelendirip, Ukrayna Ceza Kanunu'nun 258. maddesi uyarınca cezai kovuşturma başlattığı bildirildi.

Aynı zamanda, Rus işgal güçlerinin kendi kontrollerindeki alanda AGİT Özel İzleme Misyonunun hareketini kısıtlamayı sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, Rusya ve Donbas'taki temsilcilerinin işlediği suçlara karşı daha kararlı ve etkili uluslararası tepki gerektiği çağrısı yapıldı.

Kırım'da da Tatarlara baskı sürüyor

Öte yandan Kırım işgali sonrasında bölgedeki Ukrayna ve Kırım Tatarlarına uygulanan baskıların sürdüğü bildirildi. Bölgede, son olarak Ukrayna vatandaşı Server Mustafayev, Edem Smailov ve Asan Egiz'in gözaltına alındığı bilgisi verildi.

Gözaltıların aynı zamanda meclis üyesi olan ve Rus işgaline muhalif aktivistlerin korkutulması amacıyla yapıldığı belirtilen açıklamada, uluslararası toplumdan, teröre karşı olduğu iddia edilen ve tamamen siyasi gerekçelere dayanan gözaltıların kınanması, siyasi baskılara son verilmesi istendi.

Bu eylemlerin "Rusya'nın bölgede işgal sonrası varlığını güçlendirme isteği ve Donbas'ta Rus yanlısı işgalcilere destek vermesinden" kaynaklandığı ifade edilen açıklamada, uluslararası toplumdan kanunsuz gözaltı ve baskılama politikalarına karşı Rusya'ya siyasi ve diplomatik baskıların artırılması talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 17:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48