Ukrayna'da Hayat Radyosu çalışmaya başladı

Ukrayna'da yeni yayına açılan Hayar Radyosu Kırım Haber Ajansı ile yakın temas içinde çalışacak.

Ukrayna'da Hayat Radyosu çalışmaya başladı

Ukrayna’da yeni Kırım Tatar Hayat Radyosu test rejiminde çalışmalara başladı. Yayın, Ukrayna’nın Kırım sınırında yerleşen Herson ili Kalançak bölgesinde 103,5 FM frekansında yapılıyor. Yakın gelecekte radyonun Kırım ve Kırım’a sınır bölgeleri kapsamak amacıyla Çongar’da da yayına başlaması planlanıyor.

Yeni radyonun, Rus işgali altındaki Kırım ile bağ kurmak, Kırım Tatar diasporasını birleştirmek ve Kırım Tatar milli basın yayın kuruluşlarını geliştirmek amacıyla kurulduğu belirtildi.

Proje, Kırım Tatar halkının liderleri, Ukrayna yönetimi temsilcileri, Ukrayna’nın ana kısmındaki ve diasporadaki Kırım Tatarları tarafından destek gördü.

Hayat Radyosu Program Müdürü Gayana Yüksel, “Hayat ismini bilinçli olarak seçtik. Yeni radyonun faaliyetlerinin temelinde hayat felsefesi var. Herşey çok basit. Eve bir müsibet geldiğinde, zor günler başladığında, vatandan mahrum kaldığında yapılması gereken en önemli şey yaşamaktır! Yaşamak ve çocukları yetiştirmek, yaşamak ve pes etmemek, yaşamak ve mücadele etmek, yaşamak ve gelişmek, yaşamak ve ümidini kaybetmemek” diye anlattı.

Yüksel şu an, yayın akışı, kurumsal kimlik, logo tasarımı (henüz geçici bir logo kullanılıyor) üzerinde ve dinleyici kitle ile çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Haber Ajansı (QHA) Müdürü Gayana Yüksel, 29 Temmuz tarihinde, Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Yönetim Kurulu üyelerine yeni “Hayat Radyosu"nun test rejiminde yayına başladığını açıklamıştı.

Gayana Yüksel yeni radyonun yayına başlamasının esas amacının bahsi geçen bölgelerin sakinlerine Kırım Tatarca ve Ukraince bilgi akışı sağlanması olduğunu kaydetti.

Daha önce Kırım Haber Ajansı’nın (QHA), Rusya tarafından işgal edilen Kırım yarımadasına yakın bölgeyi kapsayan radyo frekansı için yapılan ihaleyi kazandığı bildirilmişti. “Hayat Radyosu", Herson bölgesinin güneyinde, geçici olarak işgal edilen Kırım’a sınırdaş Geniçesk, Novotroitsk ilçeleri ve Kahovsk ilçesinin Vasilyevskiy kasabasında 103,5 FM frekansında yayın yapacak.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2017, 15:06
banner53
YORUM EKLE

banner39