banner39

Ukrayna’da karantina önlemleri gevşetildi

Ukrayna’da son 24 saat içinde 402 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ayrıca koronavirüs nedeniyle son bir günde 14 kişi hayatını kaybetti.

Avrupa 13.05.2020, 14:00
Ukrayna’da karantina önlemleri gevşetildi

Ukrayna Sağlık Bakanı Maksım Stepanov bu sabah yapılan basın toplantısında, “Son 24 saat içinde 402 vaka tespit edildi; bunlardan 25’i çocuk ve 94’ü sağlık görevlisi. 174 hasta hastaneye yatırıldı. 14 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Öte yandan bugün iyileşen kişilerin sayısında bir rekorumuz var; 343 kişi iyileşti.” açıklamasında bulundu.

Salgının başından bu yana Ukrayna’da toplam 16 bin 425 koronavirüs vakası tespit edildi. Ülkede, 3 bin 716 kişi iyileşerek taburcu edilirken 439 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Bilindiği gibi, Ukrayna’da, yeni tip koronovirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uygulanan karantina önlemleri gevşetildi.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 11 Mayıs 2020’den itibaren, salgına karşı önleyici tedbirlerin alınması şartıyla kuaförler, güzellik salonları ve dişçilerin faaliyetlerine izin verilecek. Parklar, meydanlar, rekreasyon alanları, orman ve sahil kıyıları, oyun ve spor alanları ziyarete açılacak. Kafe ve restoranlar, yeniden açık alanlarda servis yapabilecek. Alışveriş merkezlerinde de dahil olmak üzere gıda dışı malların toptan ve perakende ticaretine dair kısıtlamalar kalkacak.

Öte yandan, alışveriş merkezlerindeki yemek alanları ve eğlence alanlarının, sinema ve tiyatrolar, metro, özel izin olmadan toplu taşıma araçlarının çalışmasına, bölgeler arası ve şehirler arası ulaşıma, düzenli demiryolu ve hava ulaşımına uygulanan yasaklar devam edecek. Spor salonları, fitness merkezleri, anaokulları, okullar ve yüksek öğrenim kurumları şimdilik kapalı kalacak. Toplu etkinliklerin düzenlenmesine, 2’den fazla kişiden oluşan gruplar (çocuklara eşlik edildiği durumlar hariç) halinde hareket etmeye, 14 yaşından küçük çocukların refakatsiz olarak kamuya açık yerlerde kalmasına izin verilmeyecek.

Kamuya açık yerlerde maske takmak ve evden çıkarken yanında kimlik belgesi bulundurmak zorunlu olacak.

Kaynak: ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?