Ukrayna'da 'Kırım Meclisi' krizi

Ukrayna'da AGİT'in Kırım Meclisi'ni tanıma çağrısına karşı bunun sorunlara sebep olacağını öne sürüyor

Ukrayna'da 'Kırım Meclisi' krizi

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

AGİT, Ukrayna ve Kırım yarımada hükümetlerine Kırım Tatar Halk Meclisi'ni tanımak için çağrı yaptı. Kiyev yetkilileri ise bu talebin gerçekleşmesini imkansız olarak görüyor.

Ukrayna tarafı Kırım Tatarlarının meclisinin resmi statü kazanması durumunda yarımadada ikili yönetimin olacağını ve bunun sonucunda etnik sorunun daha da büyüyebileceğini savunuyor. Ukrayna Politikası Enstitüsü başkanı Konstantin Bondarenko bu yıl içerisinde resmi yetkililer ile meclis arasındaki gerilimin arttığını söyledi.

Kış aylarında çok sayıda Kırım Tatarı resmi görevinden alındı. Tatar Meclisi içerisinde de önemli görevler üstlenen bu şahıslar Kırım başbakanı Anatoli Mogilev'in kararını Ukrayna savcılığına şikayet etti. Meclisin statüsü konusunda açıklama yapan başkan yardımcısı Refat Çubarov meclisin kurultay tarafından kurultayın ise halk tarafından seçildiğine dair hatırlatmada bulundu. 2007 yılında BM tarafından kabul edilen deklarasyona da değinen Çubarov yerel halkların kendini yönetme hakkının bulunduğunu ve bu deklarasyona uyulması gerektiğini ifade etti. .

Bölge uzmanları ise yarımadada yaşanabilecek başka bir soruna da dikkat çekerek Kırım Meclisi'ne özel statünün verilmesi durumunda Rusların buna tepki göstereceğini ve benzer haklar talep edebileceğini öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 16:51
banner53
YORUM EKLE

banner39