Ukrayna'da NATO tatbikatı başladı

Ukrayna'nın batısında, Rusya tarafından tepki gösterilen 'Rapid Trident' isimli NATO tatbikatı başladı. Ağır silahlarla donatılmış, 18 ülkeden gelen askerler bölgede manevra yapıyor.

Ukrayna'da NATO tatbikatı başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ukrayna'nın batısındaki Lviv şehrine yakın 'Javoriv' isimli tatbikat alanında, yaklaşık 2 bin askerin katıldığı ve 31 Temmuz'a kadar devam edecek 'Rapid Trident' isimli NATO tatbikatı başladı.

Kiev tarafından bildirildiğine göre tatbikata 500 Amerikan askeri katılıyor. Ayrıca eskiden Sovyetlere bağlı ülkelerden Moldavya ve Azerbaycan'dan gelen askerler de tatbikata katılıyor. Açılış töreninde birkaç Alman askeri de bulundu.

Tatbikattaki askerlerin en büyük bölümünü 800 askerle Ukraynalılar oluşturuyor. Albay Alexander Siwak, Ukraynalı askerler arasında ülkenin doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşmış tecrübeli askerlerin de bulunduğunu söyledi.

NATO tatbikatı Rusya tarafından tepkiyle karşılandı. Rusya'dan yapılan açıklamada bu tatbikatın bölgede istikrarın sağlanmasına bir fayda sağlamayacağı bildirildi. Geçen sene yine aynı bölgede 15 ülkeden 1200 askerin katıldığı NATO tatbikatı yapılmıştı. Eski Sovyetlerden ayrılan farklı ülkelerde, 1995'ten beri her yıl NATO tatbikatları yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 17:44
banner53
YORUM EKLE

banner39