banner39

Ukrayna'da radikal gruptan ateşkese red -CANLI

Sağ Sektör örgütü, hükümet ile muhalefet arasında sağlanan ateşkese uymayı reddetti, ölü sayısı 28'e yükseldi

Avrupa 20.02.2014, 09:49 20.02.2014, 10:18
Ukrayna'da radikal gruptan ateşkese red -CANLI

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'daki protesto gösterilerinin önde gelen radikal kesimlerini birleştiren Sağ Sektör'ün (Praviy Sektor), yönetim ile muhalefet arasında dün gece sağlanan ateşkese uymayı reddettiği bildirildi.

Ukrayna'daki protesto gösterilerine katılan radikal grupları bünyesinde birleştiren Sağ Sektör'ün lideri Dmitriy Yaroş, sosyal paylaşım sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, örgütünün herhangi bir anlaşma imzalamadığını kaydederek, bundan dolayı kendilerinin söz konusu ateşkese uymak niyetinde olmadıklarını vurguladı.

Yaroş, "Birileri, halk ayaklanmasını sahte ateşkes ilan ederek durdurmak istiyor. Resmen açıklıyorum: Sağ Sektör, herhangi bir anlaşma imzalamadı, hiç kimse ile herhangi bir konuda mutabakat sağlamadı" ifadesini kullandı.

Batkivşçina (Vatan) partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, Udar (Darbe) partisi lideri Vitaliy Kliçko ve Svoboda (Özgürlük) partisi lideri Oleg Tyagnibok ile bir araya gelen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç arasında dün gece, ateşkesin sağlanması, kan dökülmesinin sona erdirilmesi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Sağ Sektör üyeleri, geçen yıl 30 Kasım'da “Berkut” özel polis timine karşı çatışmalara katılmış, ocak ayında Gruşevski Caddesi'ndeki çatışmalarda yer almış, bazı kamu binalarının işgalinde önemli rol oynamıştı. İçişleri Bakanlığı, Sendikalar Evi'ndeki yangının, Sağ Sektör tarafından çıkarıldığını ileri sürmüştü. Sağ Sektör, daha önce, hükümet ile muhalefet arasında sağlanan mutabakat çerçevesinde, tutuklanan aktivistlerinin serbest bırakılması için işgal ettiği Gruşevski Caddesi'ni boşaltmıştı.

2013 yılının sonunda oluşturulan Sağ Sektör örgütü, bünyesinde Trizub, Ukrayna Patriotu, Beyaz Çekiç, Sosyal-Ulusal Asamblesi ve diğer radikal grupları birleştiriyor.

Öte yandan, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının 28'e ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, hastanelere başvuran 445 kişiden 287'sinin tedavi altına alındığı belirtildi.

Hastanede bulunanların 88'inin emniyet görevlisi, altısının gazeteci, birinin milletvekili, dördünün 18 yaşından küçük, ikisinin ise yabancı uyruklu olduğu bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?