banner39

'Ukrayna'da Rus yanlıları bırakıyor' iddiası

Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların, Rusya'nın kendilerine yeterince destek vermemesini eleştirerek eylemlerini bitirme kararı aldığı iddia ediliyor

Avrupa 04.06.2014, 11:47 04.06.2014, 15:50
'Ukrayna'da Rus yanlıları bırakıyor' iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'daki Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Strelkov'un, kendilerinin Rusya tarafından kandırıldığını belirterek eylemlerine son verdiklerini duyurduğu belirtiliyor.

Swoboda Radyosu'nun iddiasına göre İgor Strelkov yaptığı açıklamada, "Slavyansk’da milis saflarında öldürülen insanlar (onların hepsi Donetsk’in yerli insanlarıydı) kahraman olmak istemiyordu. Ölmek de istemiyorlardı. Eğer bize yeterli miktarda silah, başka yardımlar ve uzmanlar ile yardım edilseydi belki bu arkadaşlarımız bugün hayatta olurdu." dedi.

Strelkov açıklamasında şunları söyledi: Ben uzun süre Rusya’nın yardımı hakkında sessiz kalmayı tercih ettim. Çünkü "büyük siyaset"in ayrıntılarını ve Rusya’nın bu konuda zorlandığını anlıyordum. Ancak ben bir şeyi anlayabilmiş değilim: Neden birkaç bin Osetin halkını kurtarmak için her şeyi göze alan Rusya burada milyonları bulan kendi soydaşlarına aylardır yardım elini uzatmıyor. Moskova bu Rusların özgürlüğe kavuşması için gerçekten birkaç yüz Rus gönüllüsünün yeterli olduğunu düşünmekte midir? Burada insanlarımız bir turlu gelmeyen yardımdan dolayı savunmasız halde vurulmaktadırlar. Karar vermek için Moskova’ya yine kaç ceset lazım? Artık ben direnişi bırakıp bu insanları nasıl kurtaracağımızı mı düşün maliyim? İnsanlarımızı kitleler halinde tahliye etmeye başlayalım mı? Ben bu imkanlar ile bunu da başaramam. Evet, yine silahlar konuşmaya başladı. Bu da bizim sonumuz olsa gerek.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?