banner15

Ukrayna'da Rusya'daki İslam endişesi

Ukrayna basını, Rusya'da müslümanların sayısının arttığını iddia ederek Medvedev'i uyardı!

Ukrayna'da Rusya'daki İslam endişesi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna'da yayımlanan ve eski başbakan Yuliya Timoşenko'ya yakınlığı ile bilinen haftalık "Kommentariya" dergisi, Medvedev'in önümüzdeki başkanlık seçimlerinde "büyük bir hızla artan Müslüman nüfus ve hızlı bir şekilde azalan Hıristan nüfusu" göz önünde tutması gerekeceğini öne sürdü.

Rusya'daki müslümanların özellikle ibadet yeri ile ilgili sıkıntılarını hatırlatan dergi, Tümen eyaletinde din adamlarının Kurban bayramı namazının Ortadoks kiliselerinde de kılınabilmesi için izin istediğini hatırlattı. Farklı eyaletlerde yaşanan camii sıkıntılarının bu tür taleplere neden olduğunu kaydeden dergi, Moskova'da yaşanan cami tartışmalarını da gündeme getirdi.

Ramazan bayramı namazı için Moskova Merkez Camisine 55 bine yakın Müslümanın katıldığını belirten Kommentariya, kiliselerin namaz için açılması talebini "ultimatom" olarak değerlendirdi ve Müslümanların artık gözardı edilmesinin imkansız olduğunu yazdı.

Dergide şu ifadeler yer aldı:

"Rusya hükümeti şimdiye kadar Kafkasya'daki görüntülere göre karar vermek zorundaydı. Ancak yaklaşan seçimlerde, devlet başkanı sadece hızlı bir şekilde azalan "Ortadoks nüfusu" değil büyük bir hızla sayıları artmakta olan Müslüman nüfusu da göz önünde tutmak zorunda. Konferanslarda "Avrasyacılık" hakkında konuşmak ve herkese "medeniyetler arasındaki diyalogda Rusya tecrübesini" anlatmak çok kolay. Zor olan ev ödevlerini yerine getirmek. Rusya gerçekten İslam hakkında ne konuşması gerektiğini bilmiyor ve "kendi" değeri olarak ilan ediyor. Nüfus değişimi ülkenin giderek Ortadoks kimliğini kaybettiğini ortaya koyuyor."

Rusya'nın kaderinin İstanbul'daki "Ayasofya mabedine" benzeyeceğini iddia eden dergi, ülkenin camiye dönüşeceğini savundu.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2010, 16:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48