banner39

Ukrayna'da silahlar sustu

Ukrayna'nın doğusunda ilan edilen ateşkes dün gece itibarı ile uygumaya sokuldu. Tarafların ateşkese uydukları görüldü

Avrupa 15.02.2015, 09:34 15.02.2015, 09:34
Ukrayna'da silahlar sustu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçılar ve Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalara son vermeyi öngören ateşkes uygulamaya sokuldu. Belarus'un başkenti Minsk'te Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in üzerinde anlaştıkları ateşkes dün gece 00:00'dan itibaren yürürlüğe girdi.

Bölgedeki kaynaklar, ateşkesin başlamasından bu yana herhangi bir saldırının ya da çatışmanın kaydedilmediğini bildirdi. 

ABD'DEN GERİLİMİ TIRMANDIRACAK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus ordusunun Debostava civarına çok sayıda top ve roket fırlatıcısı konuşlandırdığı iddialarıyla ilgili fotolar yayınladı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Cuma günkü günlük basın toplantısında, Belarus'un başkenti Minsk'te sağlanan ateşkesin başlamasına saatler kala, Rus ordusunun Ukrayna hedeflerini bombalamak üzere Debostava'ya çok sayıda top, roket bataryası ve hava savunma sistemleri sevk etmesinden kaygı duyduklarını söylemişti.

Konuyla ilgili bugün de bazı fotoğraflar yayınlayan Psaki, ABD’nin bu fotoğrafları, Rus ordusunun Debostava civarına çok sayıda top ve roket fırlatıcısı konuşlandırdığı sonucuna götüren, kredibilitesi olan birçok kanıttan biri olarak gördüklerini bildirdi.

Psaki, “Bunların ayrılıkçılar değil Rus ordusuna ait olduğundan eminiz” ifadesini kullandı.

OBAMA, MERKEL VE POROŞENKO İLE GÖRÜŞTÜ

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna’nın doğusunda meydana gelen gelişmelere ilişkin Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre Obama, Merkel ile görüşmesinde, Ukrayna’nın doğu bölgelerinde devam eden çatışmalar ile bugün itibarıyla ülkenin doğusunda başlayan ateşkesi ele aldı.

İki liderin özellikle Debaltsevo kasabası ve çevresindeki yoğun çatışmalardan kaygı duydukları ifade edilen açıklamada, Obama ve Merkel’in geçtiğimiz eylül ayında imzalanan Minsk anlaşmasının yanı sıra bu hafta Minsk’te varılan ateşkes uzlaşmasının gereği için tarafların yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Obama, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve birliğini koruyacak şekilde ülkenin doğusundaki çatışmaları sona erdirmeye yönelik tükenmeyen çabalarından dolayı da Merkel’e teşekkür etti. Obama, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile de görüşmesinde, çatışmalardan dolayı Ukrayna vatandaşlarının artan can kayıplarından ötürü başsağlığı diledi ve özellikle Debaltsevo’da ve etrafında devam eden çatışmalara yönelik derin endişesini dile getirdi.

Görüşmede Obama ve Poroşenko’nun, eylül 2014’te imzalanan Minsk anlaşması ile bu hafta varılan ateşkes anlaşmasının imzalayıcılarının ateşkesi uygulaması gerektiğini vurguladıkları belirtildi. Gelecek günlerde de temas halinde olmayı sürdürme konusunda mutabık kalan iki liderin Ukrayna’nın bağımsızlık ve birliğine saygı gösterecek kalıcı barışın oluşturulmasını önemine değindikleri kaydedildi.

Obama’nın Poroşenko’yu ayrıca Ukrayna’nın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile reform paketine yönelik anlaşmaya varmasından dolayı kutladığı ifade edildi.

KERRY LAVROV İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ateşkesin uygulanmasına saatler kala Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Görüşmede, Kerry'nin, ateşkesin tam yerine getirilmesinden başlanılmak üzere Minsk anlaşmasının tamamen uygulanmasının önemini vurguladığını belirten yetkili, şunları kaydetti:

"Kerry ayrıca, Debaltsevo civarındaki sert çatışmalar ve Rusya ve ayrılıkçıların ateşkesten önce kabayı alma çabalarına dair kaygılarını da ifade etti. İki bakan, Suriye ve Minsk anlaşması hakkındaki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Tasarı taslağına yönelik New York'taki müzakereleri de görüştü."

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?