banner39

Ukrayna'da uzlaşma arayışı sürüyor

Meclis Başkanı Rybak, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in yapılan uzlaşma toplantılarında muhalefete, başbakanlığı önerdiğini hatırlatarak, muhalefetin taleplerini "dikte ve ültimatom" olarak değerlendirdi

Avrupa 13.02.2014, 13:02 13.02.2014, 13:05
Ukrayna'da uzlaşma arayışı sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ukrayna Parlamentosu'ndan (Verhovna Rada) yapılan açıklamada Parlamento Başkanı Viladimir Rybak, NATO Parlamenter Meclisi Başkanı Hugh Bayley ile görüşmesinde Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in kurulacak bir koalisyon hükümetini kabul ettiği bildirildi.

Rybak, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in yapılan uzlaşma toplantılarında muhalefete, başbakanlığı önerdiğini hatırlatarak, muhalefetin taleplerini "dikte ve ültimatom" olarak değerlendirdi. Rybak'ın, Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in koalisyon hükümeti kurulmasını kabul edeceğini vurgulayarak, "Bu şans hala var, bir ülke hükümetsiz olmaz. Hükümet apolitik olmalı ve ilk olarak ekonomik sorunları ele almalı. Bu doğrultuda çalışacağız" dediği belirtildi.

Eski Ukrayna Başbakanı ve Bölgeler Partisi Genel Başkanı Nikolay Azarov, 28 Ocak tarihinde istifasını sunmuş, Yanukoviç istifa mektubu kabul etmişti. Cumhurbaşkanı Yanukoviç, muhalif liderlerle bir araya geldiği uzlaşma toplantısında Batkivşçina (Vatan) Partisi Lideri Arseniy Yatsenyuk'a Başbakanlık, Udar (Darbe) Partisi Lideri Vitaliy Kliçko'ya Sosyal Konulardan Sorumlu Başbakan Yardımcılığı görevi teklif etmişti.

İktidar ve Muhalefet çalışma gruplarının 27 Ocak tarihinde uzlaşma görüşmelerinin ardından Adalet Bakanı Elena Lukaş, Yatsenyuk'un Başbakanlık teklifini reddettiğini açıklamıştı. Batkivşçina (Vatan) Partisi Lideri Arseniy Yatsenyuk, 5 Ocak tarihinde yaptığı açıklamada 2004 Anayasasının yenilenmesi ve kabine değişikliği koşuluyla hükümet kurma görevine hazır olduğunu ifade etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?