banner39

Ukrayna'da yine gerginlik; göstericiler meclisi kuşattı

Günlerdir nispeten sessizliğin yaşandığı Kiev sokakları bugün yeniden karıştı. Bu kez fitili parlamentodaki Anayasa tartışmaları ateşledi.

Avrupa 18.02.2014, 12:05 18.02.2014, 12:39
Ukrayna'da yine gerginlik; göstericiler meclisi kuşattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Siyasi krizin devam ettiği Ukrayna’da parlamento, devlet başkanının yetkilerini kısacak anayasal reform için toplandı. Ancak Yüksek Rada, üç muhalefet partisi liderinin imzasını taşıyan ve 2004 Anayasasına dönüşü öngören yasa tasarısını gündeme almadı.  Muhalif milletvekilleri parlamento başkanı Vladimir Rıbak’ın bu kararını protesto etmek için parlamentoda kürsü işgali başlattı.

Toplantının başladığı saatlerde Kiev'in merkezindeki sokaklarda polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Göstericilerin meclise yürümek istediği, polisin engellediği kaydedildi. Dün boşaltılan Gruşevsk sokağındaki barikatlarda göstericiler bugün yeniden lastik yakmaya başladı.

Cumhurbaşkanının yetkilerinin kısıtlanmasını isteyen göstericiler, Kiev'deki parlementoyu kuşatmaya başladı.

Muhalefet, yapılacak değişiklikle parlamenter başkanlık sistemini öngören 2004 yılı anayasasına dönülmesini istiyor. Bu durumda hükumetin kurulması sırasında yetkinin meclise verilmesi öngörülüyor.

Ülkede yaklaşık üç aydır devam eden hükümet karşıtı gösteriler sonunda, yönetim geri adım atarak muhalefetin isteklerini kabul etmeye başlamış, çıkarılan yasayla tutuklu ve gözaltında olan 234 eylemci serbest bırakılmıştı. Bunun üzerine de göstericiler işgal ettikleri kamu binalarından geri çekilmişti.

Dün kamu binalarının işgaline son veren ve barikatlardan çekilmeye başlayan muhalifler bugün yeniden sokaklara döküldü. Göstericiler,  Anayasa reformlarının biran önce gerçekleştirilmesi talebiyle gösteri düzenlemek için parlamento binasının önüne doğru yürüyüşe geçmek istedi.  Özel yetkili polis gücü 16 Ocak’tan itibaren barikatların kurulduğu ve dün itibaren muhaliflerin çekilmeye başladığı Gruşevsk sokağından göstericilerin parlamento önüne geçişine izin vermedi.  Yaklaşık 200 gösterici yeniden barikat kurmaya ve lastik yakmaya başladı.

Göstericiler polise taş atarken,  güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz, ses bombaları ve plastik kurşunla müdahale etti. İki kadın göstericinin plastik kurşunla yaralandığı bildirildi. Reuters ajansının foto muhabirinin ise önünde ses bombası patlaması sonucu yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı açıklandı. 10’dan fazla  göstericinin yaralandığı kaydedildi.  Gönüllü doktorlar Bağımsızlık Meydanındaki karargaha çağırıldı. İçişleri Bakanlığı ise 8 polisin yaralandığını açıkladı.

TRT'nin haberine göre, Bağımsızlık Meydanının güvenliğinden sorumlu olan yaklaşık 2 bin göstericinin ise parlamento binasının önündeki Mariinsk Parkına girdiği kaydedildi.  Göstericiler parkta jandarma güçlerinin kurduğu polis kordonunun tam karşısında kordon kurdu. Mariinsk Parkında aylardır Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in ve iktidardaki Bölgeler Partisinin taraftarları toplanıyor.

Öğlen saatlerine doğru Mariinsk Parkında da çatışma başladığı haber verildi. UNİAN ajansının haberine göre, çatışma parkın Gruşevsk sokağına bakan kısmında başladı. Göstericilerin özel yetkili polislere havai fişek attığı, polisin ise ses bombası ve göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği bildirildi. Çatışmanın özel yetkili polis gücü Berkut mensuplarının iktidar ve muhalefet taraftarı olan göstericiler arasındaki polis kordonuna gelmesiyle birlikte başladığı kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?