banner15

Ukrayna'da yine hükümet krizi

Ukrayna'da hükümetin büyük ortağı Poroşenko Bloku üyeliğini askıya aldı

Ukrayna'da yine hükümet krizi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’da koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan ve Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun kurduğu parti olan Petro Poroşenko Bloğu, hükümetteki üyeliğini askıya aldı.

Petro Poroşenko Bloğu’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’da yeni bir başbakan seçilinceye kadar, partinin koalisyon hükümetindeki ortaklığının askıya alındığı bildirildi. Partiden yapılan açıklamada ayrıca, başbakanlığa, Meclis Başkanı Volodimir Groysman’ın aday gösterilmesinin desteklendiği belirtildi.

Ukrayna’da 2014 yılı sonunda, Batı yanlısı çizgiyi savunan beş parti bir araya gelerek koalisyon hükümeti kurmuş ve başbakanlığa, Halk Cephesi Başkanı Arseniy Yatsenyuk getirilmişti. Ancak, cumhurbaşkanı ile başbakanın arasının açılmasına ek olarak, Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un kamuoyu desteğinin yüzde 1’e kadar düşmesi, başbakanın görevden alınmasını gündeme getirmişti. Geçen eylül ayında Radikal Parti’nin koalisyondan çekilmesinin ardından şubat ayında da Öz Yardım Partisi ile Anavatan Partisi, koalisyondan çekildiklerini açıkladılar. Ancak, Ukrayna’yı uluslararası alanda destekleyen ABD yönetimini, Ukrayna yönetimine, erken seçimlerden kesinlikle uzak durma çağrısında bulunuyor ve yeni koalisyonun, parlamentodaki mevcut partilerden kurulması gerektiğini söylüyor.

Petro Poroşenko’nun partisinin başbakanlığa aday gösterdiği Parlamento Başkanı Volodimir Groysman, Poroşenko’nun en yakın çevresindeki isimlerden biri olarak biliniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 08:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48