banner39

Ukrayna'da zirve öncesi nihayet ateşkes

Bugün Minsk'te yapılacak zirve öncesi Ukrayna'nın doğusunda ateşkes sağlandı. Zirrve öncesi bir başka ilginç gelişme ise Obama'nın Putin'i telefuonla aramasıydı

Avrupa 11.02.2015, 09:27 11.02.2015, 09:40
Ukrayna'da zirve öncesi nihayet ateşkes

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'da beklenen ateşkes kararı açıklandı. Rusya, Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların temsilcileri ateşkeste uzlaştı. Haberi Rus resmi haber ajansı TASS duyurdu.

TASS'a göre; Ukrayna, Rusya, AGİT üçlü temas grubunun Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Minsk'teki görüşmesinden, çatışmaların arttığı Doğu Ukrayna için bir izleme mekanizması oluşturulması ve ağır silahların buradan çekilmesi kararı çıktı.

TASS'a göre, adını açıklamayan bir kaynak Ukrayna'nın doğusundaki iki isyancı bölgenin statüsü ve yerel seçimlerin halen tartışıldığını söyledi.

Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna liderlerinin buluşmasından önce Minsk'te Ukrayna için bir araya gelen temas grubu ateşkeste uzlaştı. Ukrayna lideri Poroşenko, Rusya lideri Putin, Fransa devlet başkanı Hollande ve Almanya başbakanı Merkel, bu ateşkes sonrası, bugün Belarus’un başkenti Minsk’te Ukrayna'yı görüşecekler. Bu zirve öncesi yaşanan bir başka gelişme ise ABD Devlet Başkanı Barack Obama'nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna konusunda telefonla aramasıydı. Obama ile Putin ağustos ayından bu yana ilk kez konuştular. Kasım ayında Asya Pasifik Forumu'nda görüşmesi beklenen liderler, yüksek tansiyondan dolayı uzun süredir ikili iletişim sağlayamıyordu. Kremlin basın sözcüslüğünden yapılan açıklamada ise görüşmede iki başlığın öne çıktığı belirtildi. Tarafların siyasi çözümün zorlanması noktasında fikir birliği ve Ukrayna'nın doğusunda Rusça konuşanların haklarının ihlaline dönük hassasiyet.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise Obama, Putin’e; Ukrayna’ya asker ve silah gönderme ile isyancılara ekonomik yardım gibi saldırgan tutumunu sürdürmesi halinde Rusya’nın ödeyeceği bedelin artacağı uyarısını yaptı.

Minsk'teki temas grubu toplantısından ateşkes kararının çıkmasıyla bugün yapılması planlanan Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin buluşması da tehlikeye girmemiş oldu. Belarus'un başkenti Minsk'te buluşmada, Alman, Fransız, Ukraynalı ve Rus liderler ateşkes ve sonrasında kalıcı çözüm için nasıl bir yol izleneceğini masaya yatıracak. Anlaşma sağlanamazsa, ya da eylül ayındaki Minsk anlaşması gibi, üzerinde anlaşılan maddeler uygulanabilirlikten uzaklaşırsa mevcut çatışmanın daha da şiddetlenerek büyüyeceği ön görülüyor.

ABD'nin Kiev yönetimine silah desteği ve AB'nin yeni yaptırımları da bugünkü anlaşmanın kaderine bağlandı.

Son Minsk görüşmesi, 31 Ocak’ta yapılmış ancak anlaşamayan taraflar başarısızlık nedeniyle birbirini suçlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?