banner39

Ukrayna'dan 2. Dünya savaşı bildirisi

Ukrayna ve Polonya 2. Dünya savaşından SSCB'yi suçlayan ortak bir bildiri imzaladı

Avrupa 22.10.2016, 12:06 22.10.2016, 12:06
Ukrayna'dan 2. Dünya savaşı bildirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna meclisi Polonya hükümeti ile 2. Dünya savaşının patlak vermesinde SSCB'yi sorumlu tutan ortak bir bildiri kabul etti.

Ukrayna ve Polonya meclisi ile birlikte hazırlanan İkinci Dünya Savaşı ile ilgili “Hatıra ve Dayanışma Bildirgesi” 20 Ekim Perşembe günü kabul edildi.

İlgili haber Ukrayna meclisinin internet sitesinde yayınlandı. Karar mecliste bulunan 328 milletvekilinden 243'ünün kabul oyu ile onaydan geçti.

Rus Interfax ajansına göre, bildirgeyi Ukrayna, Polonya ve Litvanya meclislerinin kabul etmesi bekleniyordu ancak Litvanya'da meclisin yeni şekillenmeye başlaması sebebiyle bu ülke listeden çıkarıldı.

Deklarasyonda; Polonya ve Ukrayna halklarının kendi özgürlük ve bağımsızlıklarının korunması için büyük ve tarihsel ölçüde kurbanlar verdiğinden” söz ediliyor.

Belgede özetle, "Polonya ve Ukrayna Cumhuriyetleri birlikte ve eşzamanlı olarak bu deklarasyonu kabul etmekle, İkinci Dünya Savaşı sırasında şiddete maruz kalmış milyonlarca kurbanının anısına saygı gösteriyor ve bağımsızlığımızı yok etmeye çalışan yabancı işgalcileri kınıyoruz" denildi.

Ortak Beyannamede 2. Dünya Savaşı'nın patlak vermesinde sorumluluk Nazi Almanyası ve Sovyetler Birliğine yükleniyor.

Belge yazarlarına göre, iki totaliter rejim olan komünist Sovyetler Birliği ve Nazi Almanya arasında 1939 yılında imzalanan Molotov - Ribbentrop Paktı aynı sene 1 Eylül'de İkinci Dünya Savaşının patlak vermesine neden oldu. Almanya’nın saldırganlığı sonucu 1941 yıl 17 Eylülde Sovyetler Birliği de bu saldırıya katıldı.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü