Ukrayna'dan Avrupa Birliği'ne ret...

Hükümet Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasının imzalanmasına hazırlık sürecini resmen durdurdu

Ukrayna'dan Avrupa Birliği'ne ret...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Bakanlar Kurulu “Ukrayna’nın ulusal ve ekonomi güvenliğinin sağlanması” amacıyla AB ile ortaklık anlaşmasının imzalanmasına hazırlık sürecini durdurma kararı aldı. Kararın Rusya ve Bağımsız Devletler Birliği ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla alındığı bildirildi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, ilgili bakanlıklara Rusya ve AB’ye ticari ve ekonomik konuların görüşülmesi için üç taraflı komisyon oluşturma önerisinde bulunma talimatı verdi.  Bunun yanı sıra, Ukrayna Dışişleri, Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Bakanlıklarına Rusya ve diğer Gümrük Birliği ve BDT ülkeleri ile ticari-ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için aktif diyalog sürecini yenileme talimatı verildi.

İlginçtir, bu kararın öncesinde Avusturya’da resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ülkesinin Avrupa’ya entegrasyon yolunda ilerlediğini ve ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Bu açıklamanın öncesinde ise Ukrayna parlamentosu eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun yurtdışında tedavisine izin veren 6 tasarıyı reddetti.

Timoşenko’nun serbest bırakılması, AB’nin Ukrayna ile ortaklık anlaşmasını imzalamak için öne sürdüğü şartların başında geliyordu.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39