banner39

Ukrayna'dan bağımsızlık kararı alan bölgeler birleşiyor

Referandumla bağımsızlık kararı alan Donetsk ve Lugansk bölgeleri bireşme yönünde de karar aldı

Avrupa 13.05.2014, 08:52 13.05.2014, 08:52
Ukrayna'dan bağımsızlık kararı alan bölgeler birleşiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Ukrayna’nın Donetsk ve Luganks bölgeleri birleşerek ortak bir yapı kuruyor. Rusya ile birleşme kartını kullanan iki Cumhuriyet, Kiev’i federasyon yapısına zorluyor. Pazar günü yapılan referandum sonuçlarını tanımayan AB, Rusya’ya ek yaptırım kararı aldı. Moskova ise Kiev’i yeni kurulan Donetsk ve Lugansk bölgeleri ile masaya oturmaya çağırdı.

Referandum sonrası basın açıklaması yapan “Donetsk Halk Cumhuriyeti” lideri Denis Puşilin, Lugansk’ta Rusya yanlısı milis güçlerin lideri ile görüşeceklerini ve birleşme kararı alacaklarını açıkladı. Rossiya 24’e konuşan Puşilin, “Bizler ortak adımlar atmak istiyoruz ve önemli ölçüde de birleşmeyi planlıyoruz.” dedi.

“YENİ RUSYA” KURULUYOR

Lugansk’ta seçim sonrası düzenlenen mitingde konuşan Güneydoğu parti lideri Oleg Tsaryov da birleşme fikrini olumlu bulduklarını söyledi. Tsaryov birleşme sonrası oluşacak bölgeyi “Yeni Rusya” olarak adlandırmayı, Rusya ve Belarus’la işbirliği anlaşmaları imzalamayı ve Gümrük Birliği’ne girmeyi önerdi.

Puşilin yaptığı değerlendirmede 11 Mayıs 2014 referandum sonuçlarına göre “Bağımsız Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin” kurulduğunu ve bağımsız bir devlet olduklarını ilan etti. Rusya ile birleşmeyi düşündüklerini ifade eden Puşilin, Devlet Yüksek Konseyi’nin kurulduğunu, bunun bölge için en yüksek idari organ olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?