Ukrayna'dan Fransa'ya Kırım ziyareti tepkisi

Ukrayna'nın Paris Büyükelçisi, Bazı Fransız vekillerin Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'ı ziyaret etmelerine tepki gösterdi

Ukrayna'dan Fransa'ya Kırım ziyareti tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'nın Paris Büyükelçisi Oleg Shamshur, 10 kişilik Fransız milletvekili heyetinin, Rusya'nın tek taraflı ilhak ettiği Kırım'ı ziyaret etmesine tepki gösterdi.

Büyükelçi Shamshur, ziyareti yapan heyetin başkanı Cumhuriyetçiler Partisi üyesi Thierry Mariani'ye bir mektup göndererek, ülkesinin rahatsızlığını dile getirdi.

Shamshur, mektubunda, "Derin bir endişe ve hoşnutsuzlukla, sizin başkanlığını yaptığınız heyetin Rusya tarafından geçici işgal altındaki özerk Kırım Cumhuriyeti'ni ziyaret ettiğini öğrendim. Yasa dışı bir şekilde Moskova'dan bu bölgeye giderken bile Ukrayna tarafına bilgi vermek gereği duymadınız" ifadesini kullandı.

Ziyaretin Rusya tarafından organize edildiğini belirten Shamshur, Fransız parlamenterleri, 'Kırım'ı işgali meşru kılmaya çalışan Rusya'nın amaçlarına hizmet etmekle'' suçladı.

Shamshur, bu ziyaretle ''Ukrayna yasaları ve uluslararası hukukun ihlal edildiğini'' savundu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, önceki gün yaptığı açıklamada, "Kişisel girişimle gerçekleştirilen ziyaret dolayısıyla derin üzüntü duyuyoruz ve bu ziyaretin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz" demişti.

Fransa Ulusal Meclisi Başkanı Claude Bartolone ise ziyarete katılan milletvekillerine gönderdiği mektupta, yasama organı adına açıklamama yapmamaları konusunda uyarıda bulunmuştu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı da aralarında Rusya destekçisi bazı vekillerin yer aldığı heyetin ziyaretini gerçekleşmemesi konusunda daha önce tavsiyede bulunmuştu.

Parlamenterler, Çarşamba günü başlayan ve Cumartesi günü sona erecek ziyaret çerçevesinde Moskova, Yalta, Simferopol'un ardından Kırım'a geçmişti.

Uluslararası camia tarafından kabul edilmeyen referandumun ardından Kırım'ın Rusya tarafından tek taraflı ilhakı üzerine, AB, Moskova'ya yönelik bir dizi yaptırım kararı almıştı. Yine bu yaptırımlar çerçevesinde Kırım'a yönelik turistik ambargo konmuştu.

Fransa ve Almanya, Rusya ve Ukrayna arsında yaşanan krize çözüm bulma konusunda yürütülen diplomatik girişimlerde yer almış, Cumhurbaşkanı François Holande de krizin derinleşmesinin ardından geçen yıl Rus ve Ukraynalı liderleri Normandiya'da bir araya getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 14:54
banner53
YORUM EKLE

banner39