Ukrayna'dan Kırım referandumunu boykot çağrısı

Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Turçinov, Kırım halkını referandumu boykot etmeye çağırdı

Ukrayna'dan Kırım referandumunu boykot çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Devlet Başkan Vekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, yaptığı açıklamada, Kırım halkını, Kremlin'in kontrolü altındaki Kırım'ın "kukla yönetimi" tarafından düzenlenecek sözde referanduma katılmamaya davet etti.

Ukrayna Anayasası ile Kırım Özerk Cumhuriyeti Anayasasını ihlal eden referandumun, başından sonuna kadar sahtekarlık olduğunu belirten Turçinov, referandum sonuçlarının da Kırım halkının gerçek isteğini yansıtmayacağını ifade etti.

Referandum sonuçlarının, insanların hayatı ile Kırım'ın ekonomik geleceğini bozguna uğratmak üzere, savaş başlatmak için Kremlin tarafından önceden belirlenmiş olduğunu kaydeden Turçinov, sözde referandumun herhangi bir meşruluğunun olmadığını, Ukrayna Parlamentosu, Ukrayna Anayasa Mahkemesi ve Venedik Komisyonu tarafından da yasalara aykırı olarak kabul edildiğini vurguladı.

Kırımlıların atacağı en doğru adımın Kremlin'in bu provokasyonunu görmemezden gelmek olduğunu vurgulayan Turçinov, açıklamasında, "Kırım'ın her bir vatandaşına sesleniyorum, bölgeyi sosyo-ekonomik felakete götürecek bu sahte vaatlere kanmadan, kendi geleceğine sorumlukla yaklaşmasını istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, 6 Mart'ta, Rusya'ya bağlanmaya ilişkin 16 Mart'ta referandum yapılmasına ilişkin karar almıştı. Söz konusu referandumda, “Rusya'ya bağlanmayı razı mısınız?” ve "1992 yılı Kırım Anayasası'nın yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olmasına razı mısınız?” soruları yöneltilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2014, 10:25
banner53
YORUM EKLE

banner39