banner15

Ukrayna'dan Kırım'ı adaya dönüştürme teklifi

Ukrayna Cumhurbaşkanının resmi internet temsilciliği sayfasında Rus işgali altında bulunan Kırım’ı Ukrayna’nın ana kısmından kanal ile ayırma teklifi içeren toplu dilekçe yayınlandı.

Ukrayna'dan Kırım'ı adaya dönüştürme teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukraynalılardan Rus işgali altında bulunan Kırım’ı Ukrayna’nın ana kısmından kanal ile ayırma teklifi yapıldı.

Cumhurbaşkanına konu ile ilgili toplu dilekçe verilirken, dilekçe Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde yayınlandı. Söz konusu toplu dilekçeyle Ukrayna vatandaşları Cumhurbaşkanına Kırım’a yönelik katı ve radikal abluka başlatılmasını öneriyorlar. Berzah olan yerde kanal kazmayı teklif eden aktivistlere göre, bu yöntemle Kırım’ın adaya dönüştürülmesi işgalci ve işbirlikçilere büyük sorunlar yaratır.

Deniz Haber ajansında yer alan habere göre, toplu dilekçeyi hazırlayanlar, Ukrayna yönetiminin sorunlu bölgede kendi şartlarını dayatmak zorunda olduğu kanaatinde. Dilekçede, "Gelecekte, Kırım Ukrayna’ya döndüğü zaman, yaşanabilecek bazı güçlüklere rağmen söz konusu kanal, Azak Denizi ile Karadeniz arasında hızlı deniz ulaşımı için kullanılabilecek. Bu da gemilerin Kerç Boğazı'na girmeden Mariupol limanından Dünya Okyanusu’na çıkışını sağlayabilecek.

Benzer Anschluss Rus yönetimi için (ilhak) ciddi sonuçlar doğurmalı, böyle bir tedbir ise radikla olsa da adaletlidir. Anakaraya karadan ulaşım işgalciye asla sağlayamayacağımız bir lükstür” denildi.

Bunun yanı sıra dilekçede, kanalın, yarımadaya tatlı su sağlanmasını ve ürün nakliyatını engelleyeceği, Kırım’ın işgalden kurtarılmasından sonra ise anakara ile yarımada arasında ulaşımın Rusya’nın ilhak nedeniyle Ukrayna’ya ödeyeceği tazminatla inşa edilecek köprüyle sağlanacağı kaydedildi.

Söz konusu dilekçe 5 Mayıs tarihinde yayınlandı. Bu güne kadar sadece 16 imza toplayan dilekçenin Cumhurbaşkanı tarafından incelenmesi için 3 ay gibi bir süre içinde 25 bin imza toplamalı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48