banner39

Ukrayna'dan seçimlerin güvensizliğine işaret

Poroşenko, Donbass’ta şu anda şeffaf seçim yapılmasının imkansız olduğunu söyledi

Avrupa 22.06.2016, 15:57 22.06.2016, 15:57
Ukrayna'dan seçimlerin güvensizliğine işaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Rusya'ya karşı Batı yaptırımlarının Donbass’taki krizin barışçıl bir çözümle çözülmesi durumunda hafifleyebileceğini söyledi.

Salı günü Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile görüşme sonrasında, basın toplantısı düzenleyen Poroşenko konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Poroşenko, batı yaptırımlarının kaldırılmasının, Rusya’nın Ukrayna'nın doğu bölgelerini işgalini bitirmesine bağlı olduğunu söyledi. Poroshenko Donbass’ta yapılması gereken seçimlerin adil ve şeffaf olacağına güvendiğini söylerken, şu anda mevcut koşullarda bunun mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Poroşenko, Rusya'nın Ukrayna topraklarından askerlerini geri çekmesini, Rus ayrılıkçılara silah teminini durdurmasını, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlaması gerektiğini öne sürdü. Ayrıca Rusya'nın AGİT gözlem misyonu temsilcilerinin şu anda Ukrayna kontrolü altında olmayan bölgelere girmesine izin vermesi ve sorunun çözümü için siyasi süreci başlatması gerektiğini söyledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?