banner15

Ukraynalı gazeteciye Rusya'da 'casusluk' tutuklaması

Ukraynalı gazeteci Roman Suşçenko'nun Rusya'da casusluk iddiasıyla tutuklandığı bildirildi

Ukraynalı gazeteciye Rusya'da 'casusluk' tutuklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’nın resmi haber ajansı Ukrinform’un muhabiri Roman Suşçenko, Rusya’da “casusluk” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine konuldu.

Ukrayna Bilgi Politikası Bakanı Yuriy Stets, Ukraynalı gazeteci Roman Suşçenko’nun Moskova’da tutuklandığını, bakanlığın konuyu yakından takip ettiğini açıkladı.

“Açık Rusya” adlı insan hakları örgütünden yapılan açıklamada, “Lefortovskaya cezaevinin karantina koğuşunda 47 yaşındaki Ukraynalı gazetecinin bulunduğunu tesadüfen öğrendik. Casusluk ile suçlandığını söyledi. Cezaevi yetkilileri, Suşçenko’ya dava ile ilgili soru sormamızı yasakladı” denildi.

2010 yılından bu yana Ukrinforms sitesininin Fransa muhabiri olarak görev yapan Suşçenko Roma'dan tatil için gittiği Moskova'da havaalanında gözaltına alındı. Suşçenko'nun özel amaçlar için Moskova'yı ziyaret ettiği iddia ediliyor. Suşçenko'nun Fransız eşi, kendisinden iki gün boyunca haber alamadığını daha sonra Moskova'da gözaltına alındığını öğrendiğini açıkladı.

Rus insan hakları savunucuları, Ukraynalı gazetecinin, gözaltına alınırken psikolojik baskıya maruz kaldığını, eşini aramasına izin verilmediğini öne sürdü.

Suşçenko’ya devlet tarafından avukat tayin edildiği, gazetecinin, Moskova’daki Ukrayna Büyükelçiliği ile bağlantıya geçmesine yardımcı olunmasını istediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 10:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35