banner39

Ukraynalı muhalif liderden polise itaatsizlik çağrısı

Ukrayna'da yönetim karşıtı gösteriler sürerken, muhalif lider Kliçko "Şiddeti durdurmanın tek yolu, devlet başkanlığı erken seçimi” dedi, güvenlik birimlerine "İktidarın emirlerine uymayın, halkı koruyun" çağrısı yaptı

Avrupa 20.02.2014, 13:44 20.02.2014, 16:15
Ukraynalı muhalif liderden polise itaatsizlik çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna'daki muhalif Udar (Darbe) partisinin lideri Vitaliy Kliçko, şiddeti durdurmanın tek yolunun devlet başkanlığı erken seçimlerinin yapılması olduğunu belirtti.

Ukrayna'daki olayların giderek tırmanmasının ardından, resmi internet sitesi üzerinden açıklama yapan Kliçko, bu günün belirleyici bir gün olduğunu vurgulayarak, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkarılması için parlamentonun acilen toplanması gerektiğini kaydetti.

Kliçko, hükümetin tüm dünyanın gözü önünde kanlı provokasyonlara başvurduğunu savunarak, yönetimin, silahlı kişileri sokağa salarak, çatışmaların vatandaşlar arasında olduğunu göstermeye çalıştığını iddia etti.

Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in erken seçimlere gitmesi gerektiğini ifade eden Kliçko, bunun şiddeti durdurmanın tek yolu olduğunu kaydetti.

Açıklamasında vatandaşlara da seslenen Kliçko, “Kendi hayatınızı, sağlığınızı ve mülkünüzü korumak için birleşin. Komşu ve dostlarınızla kendi caddenizde düzensizliklere izin vermeyin. Kan dökülmesini durdurmalıyız” ifadesini kullandı.

"EMİRLERE UYMAYIN"

Kliçko, güvenlik birimlerini de yönetimin emirlerini yerine getirmemeye ve halkı korumaya çağırdı.

Kliçko, emniyet birimlerinin direnmemesi durumunda, halkın da onlara dokunmayacağını ifade ederek, “Bu şiddet durdurulmalı ve bunun için yardımcı olabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Devlet Başkanı Victor Yanukoviç'in koltuğunun, kurban vermeye değmediğini ifade eden Kliçko, binaların çatılarında bulunan keskin nişancıların bir an evvel çatılardan inmesini istedi. Halkın tarafına geçen herkesin güvenlik garantisinin olacağını kaydeden Kliçko, kişisel intikam zamanı olmadığını, bunun emniyet birimlerinin savaşı değil, Yanukoviç'in halka karşı savaşı olduğunu vurguladı.

Askerlere de seslenen Kliçko, korumaya yemin ettiği vatandaşa karşı kendilerini kullandırmamalarını istedi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?